1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stich3 [128]
3 years ago
9

A store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Will a two ounce bag of nuts cost more than or less t

han $1.25?
Mathematics
2 answers:
Lostsunrise [7]3 years ago
6 0
2 ounce bag will cost less than $1.25

6 ounces ÷ 3 = 2 ounces

$3.60 ÷ 3 = $1.20
OR
$3.60 ÷ 6 ounces = $0.60 per ounce
2 ounces = $ 0.60 × 2 = $1.20
ahrayia [7]3 years ago
3 0

2 ounce bag will cost less than $1.25

6 ounces ÷ 3 = 2 ounces

$3.60 ÷ 3 = $1.20

Alternatively it can be:

$3.60 ÷ 6 ounces = $0.60 per ounce

2 ounces = $ 0.60 × 2 = $1.20

You might be interested in
2000 is blank 10 times as much what is the answer and 2000 of 1/10
Molodets [167]
2,000 is 10 times as much as 200. To find the answer we can divide 2,000 by 10:

2,000 / 10 = 200

It means that 200 is also 1/10 of 2,000.

If you want to find out what 2,000 is 1/10 of, then just multiply it by 10:

2,000 * 10 = 20,000

2,000 is 1/10 of 20,000.
7 0
3 years ago
What property is x=14
vladimir1956 [14]
It's the associative property
4 0
3 years ago
Please help im so confused rn :((
adoni [48]

Answer:

1.8

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anyone have any tricks to make quadratic functions less-intimidating? I’m a bit confused with all the numbers and rules.
DerKrebs [107]
Try to find ways that you can easily remember formulas. For example, when you find the line of symmetry the equation is y=-b/2a. A way you can remember that is by saying negative tuba. It seems silly but it’s something you can do for most equations so it doesn’t seem so intimidating.
5 0
3 years ago
I NEED HELP PLZZZ
marishachu [46]

Answer:

Actual distance = 24 km

Step-by-step explanation:

16 cm

2cm = 3 km

We could use a ratio to do this

16/2 = x/3

8=x/3

Multiply both sides by 3

24=x

Hope this helps :)

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • -6.56 × 14.2 = !!!!!
    11·1 answer
  • T=3n-1 what is the 6th term
    14·2 answers
  • Solve this equation for A:A ÷ 2 = 4        A. 2   B. 6   C. 8   D. 4
    11·2 answers
  • HELP PLS and quick find the volume
    14·1 answer
  • The cost of a bagel and a cup of coffee is $2.35. The cost of 2 bagels and a cup of coffee is $4.20. What is the cost of one cup
    11·1 answer
  • What is the mapping notation that will transform triangle ABC to triangle A'B'C'?
    13·1 answer
  • A, B and C are points on a circle with a diameter AB
    8·1 answer
  • Does this graph show a function? Explain how you know.
    11·1 answer
  • Consider the polynomial function h(x) = x^6 - 3x^5 - 17x^3
    8·2 answers
  • . -((-55) + 2)<br> How to solve this including step by step
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!