1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tia_tia [17]
2 years ago
11

The cost of a bagel and a cup of coffee is $2.35. The cost of 2 bagels and a cup of coffee is $4.20. What is the cost of one cup

of coffee?
Mathematics
1 answer:
Gnesinka [82]2 years ago
7 0

Hey!

--------------------------------------------

Solution and Answer:

4.20 - 2.35 - $1.85 per bagel.

1.85 x 2 = $3.70 for 2 bagels.

4.20 - 3.70 = $0.50 per coffee.

--------------------------------------------

Hope This Helped ;)

You might be interested in
What expression is equivalent to 2(m-5)+6? 2m-1 2m+22 2m-4 2m+16
DENIUS [597]
2(m - 5) + 6PEMDASu multiply 2 into (m-5)2*m and 2*-5that would be 2m-10 + 6now subtract common variables-10 + 6 = -42m - 4
7 0
3 years ago
Which one of the following examples represents a proper fraction?
meriva
D.
This is because:
8/8 rounds up to a whole number and 12/9 and 3/2 are improper fractions as the numerator (top number) is more than the denominator (bottom number)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Look at the following number sequence. 3, 7, 11, 15, . . . Based on the pattern, what are the next two terms?
viva [34]
So, if we look at the number pattern, we can see the numbers go up by 4.

The rule is Add 4.

So, to find the next two terms, we would add 4 to the last number shown, which is 15.

15 + 4 = 19

19 + 4 = 23

So, the next two terms are →19←
 and →23←.

Glad I could help, and good luck!

AnonymousGiantsFan
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What’s the correct answer for this question?
Paladinen [302]

The second option.

Basically, you can use SAS.

3 0
3 years ago
the african bush elephant weighs between 4.4 tons and 7.7 tons.what are its least and greatest weights rounded to the nearest to
ruslelena [56]
The average would be from 4 tons to 8 tons.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • The scale on a map of the ground floor of a dinosaur museum is 1/3 inches equals 3 feet. It is 7 inches on the map from the gift
    8·1 answer
  • What is 8 4/7 divided by 15 equal
    13·2 answers
  • How many 1/2’s are in 5 and 3/4’s
    8·1 answer
  • Which number is one tenth of the number shown in expanded form below ?
    14·1 answer
  • Ken ran 2.5 kilometers, 5,250 meters and 75,650 centimeters. how many meters did Ken run?​
    9·2 answers
  • If .62 is percent and value equals 120.36, what is the total amount
    5·1 answer
  • Find the Value of X in simplest radical form and Find the measure of angle A.​
    12·1 answer
  • What is the new price? <br><br> Original Price: $14<br> Marked down: 15%<br> New Price:
    8·2 answers
  • What’s the difference between 6.2 X 10-4 and 8.7 X 10-6? Using standard notation or scientific notation
    10·1 answer
  • Triangle PQR is formed by connecting the midpoints of the side of triangle MNO. The lengths of the sides of triangle PQR are sho
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!