Answer:
Compartment plates is the best buy
Step-by-step explanation:
To find unit price, you can just divide the price by the number of plates
Sturdy plates: 3.28÷24= $0.14/plate
No spill plates: 1.79÷10 = $0.18/plate
Compartment plates: 6.00÷50 = $0.12/ plate
Out of all of the prices, $0.12 is the cheapest
Hope this helps
this is a. same area this is correct I think so
Answer:y= 8
Step-by-step explanation:
Answer:
A = number of adult tickets
S = number of student tickets
1033 = total tickets sold
A + S = 1033
5A = money collected for adult tickets
S = money collected for student tickets
2265 = total money collected
5A + S = 2265
two equations and two unknowns:
5A + S = 2265
A + S = 1033
subtract 2nd equation from 1st and solve for A:
4A = 1232
A = 308
Plug in value for A in 1st equation and solve for S:
A + S = 1033
308 + S = 1033
S = 725
Answer:
y+4=-2(x+1)
Step-by-step explanation:
y-y1=m(x-x1)
y-(-4)=-2(x-(-1))
y+4=-2(x+1)