1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
notsponge [240]
3 years ago
15

A farmhouse shelters 11 animals. Some are goats and some are ducks. Altogether there are 34 legs. How many of each animal are th

ere?
Mathematics
1 answer:
andriy [413]3 years ago
4 0
We are given that there are 11 animals with a total of 34 legs.

 Let G = number of Goats, and D = number of Ducks

 then G + D = 11; solving for G, we get G = 11 - D

 then, 4G + 2D = 34

 substituting the value for G, we get 4(11 - D) + 2D = 34

 expanding, we get 44 - 4D + 2D = 34

 solving, we get D = 5. Therefore, G = 6

 Proof: (5 x 2) + (6 x 4) = 34
You might be interested in
material composed of two or more elements or compounds that are physically mixed together but not chemically combined whats the
Softa [21]
A material made of two or more compounds where the components aren't chemically combined is called a mixture. They both keep their individual chemical properties and their chemical makeup isn't affected by the combination.

Hope this helps!
4 0
4 years ago
How many terms are in the algebraic expression -7 + 12x4 - 5y8 + x?
Tpy6a [65]
There are three terms in alg exp
7 0
4 years ago
The total income for the Mr. Jones’s apartment building can be represented by the equation 2R minus C minus 2P, where r is the a
son4ous [18]

total income= 2R-C-2P

R= omoun tof rent paid by each tenant = $700

C= cable bill = $100

P = Phone bill = $50

Replace the values:

Total income = 2(700)-100-2(50)

total income= 1,400-100-100 = 1,400-200= $1,200

Total income =$1,200

4 0
2 years ago
A 5-pound bag of flour costs $9.60. What is the price per ounce?
Fofino [41]

Answer:

A 5-pound of flour costs $4.80. For this bag of flour, what is the cost of flour per ounce? (1 pound = 16 ounces) a. $0.06.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose you have data that shows that 12% of athletes test positive for steroids. You also know that 11% of athletes test positi
larisa [96]

Answer:

lol don't listen to him/her, they're wrong.

it's 0.92, for plato. i got it right

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Tangent 2004-05-03-06-00_files/i0380000.jpg and secant 2004-05-03-06-00_files/i0380001.jpg intersect at point V. Find the length
    12·2 answers
  • A gallon of gas in Japan costs $4.24. If the exchange rate is 1 dollar / 90 yen, who many yen would it cost per gallon of gas?
    13·1 answer
  • Let x^2−20x=10. What values make an equivalent number sentence after completing the square?
    6·1 answer
  • VERY EASY ANSWER Help
    13·2 answers
  • WILL MARK BRAINLIEST! A fruit mixture requires for 4 oranges for every 3 apples. How many oranges do you need if you have 12 app
    5·2 answers
  • Robert decides to repaint his ceiling, which is 14 ft by 20 ft. He wants to make sure to not paint the circular light fixture wi
    11·1 answer
  • PLEASE HELP!! I'LL GIVE BRAINLIEST!!<br> Vikram is studying the square pyramid below.
    5·1 answer
  • What is the range of possible sizes for x?
    11·1 answer
  • Evaluate x1 - x1 + x0 for x = 2.<br> 0<br> 1/2<br> 1 1/2<br> 2 1/2
    5·1 answer
  • Simplify 3 ∙ 2x. What is the coefficient? x 2 6 3
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!