First you have to do 440 / 20, which is 22 cents per bottle
Next you have to do 480 / 24, which is 20 cents per bottle
20 < 22, so the 24 ounces of shampoo is the correct answer.
It would be: 5/3 * 90 = 150 degrees.........
Answer:
Step-by-step explanation:
What is the question? Determine the unit price?
$32/(5 pounds) * (1 pound)/(16 ounces) = $0.40/ounce
Unit price
Answer:
First, multiply the numbers. Then count the number of decimal places in each factor. Place the decimal in the product so the product has the same number of decimal places as both factors combined.
Step-by-step explanation:
Did it on Edg.2020
Answer:
A. They have different wavelengths.
B. They have different frequencies.
C. They propagate at different speeds through a vacuum depending on their frequency.
Step-by-step explanation:
Electromagnetic waves have electric and magnetic fields which travel in the free space together. They travel at the speed of light and accelerate by particle oscillates. EM radiations are differently used for different purposes. They are modified in order to create micro waves or radio waves.