1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Contact [7]
3 years ago
9

-6(a + 8) I need help!

Mathematics
1 answer:
Yuliya22 [10]3 years ago
8 0

Answer: I got -6a + 48

Step-by-step explanation:I distributed and I got negative 6a because when you distributed the variable goes with whatever number is before it and I got 48 because -6 multiplied by 8 you get positive 48 because the 8 is bigger then the negative 6 so I don't know if your teacher wants you to solve for the answer but like I said I got -6a + 48

You might be interested in
If ΔPQR ≅ ΔJKL and ∠P = 35º, then which other angle also equals 35º. a ∠J b ∠K c ∠L d None of these choices are correct.
aivan3 [116]

Answer:

A: Angle J

Step-by-step explanation

If the two triangles are congruent then their corresponding angles are also congruent. This means that angle P is congruent to angle J, angle Q is congruent to angle K and angle R is congruent to angle L. Hope this helps :D

3 0
3 years ago
Solve for n.<br><br> n+4+10=25
nexus9112 [7]
N+4+10=25
n+4= 15
n=11
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answer the question circled and if you want to, the questions below
igomit [66]
4^3 is 64 and 3^4 is 81. Therefore the answer to the circled question is -17.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
2kg of coconut juice, which costs $5/kg, were combined with 8kg of coconut milk, which costs $3/kg. Find the cost per kg of the
katen-ka-za [31]
Cost per kg=(total cost)/(total kg)


total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24

total cost=10+24=$34

total kg=2+8=10

cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
4 0
3 years ago
Any help would be appreciated! <br> 7/9+ 8/9 as a mixed number
katovenus [111]

Answer:

15/9 :))

is your answerrr

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Suppose the cost of publishing x books is C(x) = 10000 + 25<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt%7Bx%7D" id="TexFormula1" ti
    8·1 answer
  • Ramon rented a sprayer and a generator on his first job he used each piece of equipment for 6 hours at a total cost of $90 on hi
    12·1 answer
  • What are the chances of landing on heads when tossing one coin?
    11·2 answers
  • A beverage is made by mixing 2 parts of water with 3 parts of fruit juice. How many parts of water are mixed with 1 part of frui
    14·2 answers
  • What is the surface area of a cylinder with base radius 222 and height 666?
    6·2 answers
  • Find the center, vertices, and foci of the ellipse with equation x squared divided by 81 plus y squared divided by 225 equals 1.
    11·2 answers
  • Plz plz help im not good at math..................................at all
    10·1 answer
  • Please help thank you
    10·1 answer
  • I don't get this question can someone help?
    9·1 answer
  • 1- You are designing a new popcorn box in the shape of a rectangular prism for the cinema theatres. The new popcorn box has a le
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!