1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
N76 [4]
3 years ago
14

At the movies, you order 3 boxes of popcorn and a bottle of water. The cost of the bottle of water is $1.75. Your total cost is

$9.25. Write and solve an equation to find the cost of one box of popcorn.
Mathematics
2 answers:
anastassius [24]3 years ago
8 0
X=cost of one box of popcorn.
we can suggest this equation:

3x+1.75=9.25

3x=9.25-1.75
3x=7.5
x=7.5/3
x=2.5

Answer: the equation to find the cost of one box of popcorn is 3x+1.75=9.25, and the cost of one box of popcorn is $2.5. 
bearhunter [10]3 years ago
6 0
9.25-1.75= 7.5. So, 7.5/3= $2.5 for one bag of popcorn.

Hope that helps.
You might be interested in
Which instruments listed below are examples of the classification idiophone?
rjkz [21]
Idiophone means an instrument that will produce a sound when being struck.
so the answer is B.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
4x ^ 2 + 300 = 1, 596 please solve this equation using square roots
Radda [10]

Answer:

You cant solve this problem

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Dependent and Independent variables? I am plotting points on a scatterplot and I'm not sure where to place my variables. The num
IrinaK [193]

Answer:

The number of confirmed cases is the independent variable.

The number of deaths is the dependent variable.

Why?

<u>The number of deaths is dependent on the fact that there are cases, so the number of deaths is a dependent variable.</u>

4 0
3 years ago
Write the decimal 0.1 repeating as a fraction in simplest form.
andreyandreev [35.5K]
0.1 repeating as a fraction is 1/9
5 0
3 years ago
Which ones are correct?
Nadusha1986 [10]

Answer:

120 x 10^3

7 x 10^5

9 x 10^4

Step-by-step explanation:

 

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Sophie and Eleanor are making bouquets using daisies and tulips. Each bouquet will have the same total number of flowers,Eleanor
    11·2 answers
  • 20.Ju
    6·2 answers
  • John earns $11 an hour plus a 10% commission on every sale he makes. In one week, he worked 40 hours and made $1,300 in sales. W
    15·1 answer
  • L is the midpoint of KM. If KL = 14x and KM = 26x + 14, what is KL? Simplify your answer and write it as a proper fraction, mixe
    11·1 answer
  • Express in scientific information notation 417.8
    8·2 answers
  • 4 times of the sum of a number and 8 <br> Ur translating English to math ...ok
    7·1 answer
  • HELP PLEASEEE it says solve for x
    9·2 answers
  • PLEASEEEEEEEEEEEEE SAVE MEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
    15·2 answers
  • Which lines are perpendicular to 2x−7y=−25? Select all that apply.
    10·2 answers
  • Which graph shows the solution to the inequality -3X-/ &lt;20?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!