At the movies, you order 3 boxes of popcorn and a bottle of water. The cost of the bottle of water is $1.75. Your total cost is
$9.25. Write and solve an equation to find the cost of one box of popcorn.
2 answers:
X=cost of one box of popcorn.
we can suggest this equation:
3x+1.75=9.25
3x=9.25-1.75
3x=7.5
x=7.5/3
x=2.5
Answer: the equation to find the cost of one box of popcorn is 3x+1.75=9.25, and the cost of one box of popcorn is $2.5.
9.25-1.75= 7.5. So, 7.5/3= $2.5 for one bag of popcorn.
Hope that helps.
You might be interested in
Idiophone means an instrument that will produce a sound when being struck.
so the answer is B.
Answer:
You cant solve this problem
Step-by-step explanation:
Answer:
The number of confirmed cases is the independent variable.
The number of deaths is the dependent variable.
Why?
<u>The number of deaths is dependent on the fact that there are cases, so the number of deaths is a dependent variable.</u>
0.1 repeating as a fraction is 1/9
Answer:
120 x 10^3
7 x 10^5
9 x 10^4
Step-by-step explanation: