At the movies, you order 3 boxes of popcorn and a bottle of water. The cost of the bottle of water is $1.75. Your total cost is
$9.25. Write and solve an equation to find the cost of one box of popcorn.
2 answers:
X=cost of one box of popcorn.
we can suggest this equation:
3x+1.75=9.25
3x=9.25-1.75
3x=7.5
x=7.5/3
x=2.5
Answer: the equation to find the cost of one box of popcorn is 3x+1.75=9.25, and the cost of one box of popcorn is $2.5.
9.25-1.75= 7.5. So, 7.5/3= $2.5 for one bag of popcorn.
Hope that helps.
You might be interested in
The nearest thousand would be 25800.
Answer:
88
Step-by-step explanation:
Answer:
160,170 and 240,250
Step-by-step explanation:
sorry if wrong
Take a ruler and put it on your desk and mesure from the centimeter side!!
Answer:
20 : 43
Step-by-step explanation:
width : length
40 mm : 86 mm
40 : 86
20 : 43