Answer:
A= H<u>b B
</u>
2
Step-by-step explanation:
Q16- = A=75
cm
Q17- = A=10in
Q18- = A=70
Answer: $2.90/cup
Step-by-step explanation:
1 pint = 2 cups
2 cups = $5.80
--> $5.80/2 = $2.90/cup
Answer:
2 eggs
Step-by-step explanation:
Mean is average, so add all the numbers together then divide by how many numbers there are.
3 + 3 + 2+ 3 + 1 + 2 + 1 + 1 = 16
16 ÷ 8 = 2
<span>The answer is B. C(n) = 0.75n - 0.25.
Let n be the number of pieces. The price for 1 piece is $0.75. The price C for n pieces without a coupon is n * $0.75: C(n) = 0.75n. The coupon value is $0.25. So, this value must be subtracted from the total price of n pieces. Since the coupon values in independent on the number of pieces, the price C for n pieces with the coupon will be: C(n) = 0.75n - 0.25. Therefore, the correct choice is B.</span>