1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dsp73
3 years ago
10

Angel buys a 12-pack of granola bars for $9. What is the unit price? $1.33 $0.75 $1.20 $0.80

Mathematics
1 answer:
lys-0071 [83]3 years ago
5 0

Answer:

$.75

Step-by-step explanation:

9 ÷ 12 = 0.75

.75 × 12 = 9

You might be interested in
What is 35.99 as a mixed number in simplest form
svp [43]
<span>35.99 = 33 and 99/100</span>
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Round 128,955 to the 8 place value
Jet001 [13]
There are only 6 place values in 128,955.

If you would round it it could be:

130,000
129,000
128,960
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve the inequality,
son4ous [18]
The answer is -9-18x
27−9x−9(x+4)=

27−9x−(9x+36)=


27−9x−9x−36=


Collect like terms.

(27−36)+(−9x−9x)= −9−18x
5 0
3 years ago
Lou wants to make a coffee mixture to sell. He is going to mix Sumatra coffee which costs $2.50 per pound with Columbian coffee
Scilla [17]
To answer this question you need to create 2 equations:
S+C=50
2.50S+3.75C=3.35*(50) 
S=50-C -so now you can plug in S into the second equation
2.50*(50-C)+3.75C=167.5
Now you just need to solve this equation, the final answer will be 34 pounds of colombian coffee and 16 pounds of sumatra coffee 
5 0
3 years ago
A culture of bacteria has an initial population of 92000 bacteria and doubles every 7 hours. Using the formula P_t = P_0\cdot 2^
ludmilkaskok [199]

Answer:

im here for the a

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Can u please help me?
    11·1 answer
  • On a piece of paper graph f(x)=-1
    15·2 answers
  • A friend is building a garden with 2 side lengths 11 ft and two or more right angles. What geometric figures could describe how
    6·1 answer
  • Need help please explain
    10·1 answer
  • It takes 1 and 1 4th cups of milk to make 8 pancakes, how many cups of milk is needed to make 20
    11·1 answer
  • Martin is making squares by arranging 26 sticks.How many squares can he make? Write and solve the number fact you used to find t
    7·1 answer
  • For each line there is one and only one line segment <br> True or false
    6·2 answers
  • Someone good at math pls help me I’ll mark brainliest
    9·1 answer
  • Which expression is equivalent to (5x10^-3)+(6x10^-3)/22x10^4
    10·1 answer
  • Help me now now plz I’m trying to passssss
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!