1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anon25 [30]
2 years ago
8

town A has 95364 children out of which 43336 are girls. Town b has 100005 children out of which 53495 are boys find the number o

f boys in town A and number of girls in town B which town has more number of girls?​ please solve this
Mathematics
1 answer:
Zepler [3.9K]2 years ago
5 0

Answer:

1. Number of boys in A is 52028.

2. Number of girls in B is 46510.

3. Town B has more number of girls.

Step-by-step explanation:

1. 95364 - 43336 = 52028

2. 100005-53495=46510

3. 43336 (A < B)

You might be interested in
A 5-kilogram bag of rice costs $16.03. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
lorasvet [3.4K]
3.21 dollars per killogram t t t t t t t t t t t t t t t t t t t

3 0
3 years ago
Write a real world situation to explain -$15&lt;$7
Ronch [10]
Jeff has -15$ his gf faith gives him 7. 
5 0
3 years ago
A rectangle is 18 inches long and 9 inches wide. Find it’s area.
galina1969 [7]

Answer:

162 square inch

Step-by-step explanation:

Area = Length * Width

Area = 18*9=162

4 0
3 years ago
Gabe​ Amodeo, a nuclear​ physicist, needs 60 liters of a 60​% acid solution. He currently has a 50% solution and a 70% solution.
FromTheMoon [43]

Answer:

Gabe needs 20 liters of the 40% solution.  

He also needs 40 liters of the 70% solution.

Step-by-step explanation:

Equation:


acid + acid = acid


0.40x + 0.70(60-x) = 0.60*60


40x + 70*60 - 70x = 60*60


-30x = -10*60


x = 20 liters


Gabe needs 20 liters of the 40% solution.  

He also needs 40 liters of the 70% solution.

6 0
3 years ago
Solve (x-3)^2=5<br> A. x=5+√3<br> B. x=-3+√5<br> C. x=3+√5<br> D. x=8 and x=-2
kodGreya [7K]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

we should first find the value of x.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the zero (x intercept) of the following equation y = 2/5x + 5
    13·1 answer
  • you bought a box of rasins for $4.49 and 1/2 lb. of nuts. The total cost was $7.13. How much did the nuts cost per pound?
    7·1 answer
  • What does x equal ???????​
    9·1 answer
  • In 2017, the population of a city is 11500, and is increasing exponentially at a rate of 3.1% per year (a) What will the populat
    11·1 answer
  • (a-b)^3 <br>what the answer pls​
    13·2 answers
  • A recipe for whole wheat pizza crust calls for 1 1/2 cups of all purpose flour. Jeremy has 5 7/4 cups of all purpose flour. If h
    13·1 answer
  • The sum of twice a number and 4 times another number is 4. The difference of the numbers is 5. Find the numbers(help a sis out)
    15·1 answer
  • Write a Unit Rate for the situation: 605 miles in 11 hours.​
    10·1 answer
  • 4(3x-2)-10x+5(x+2)<br> remove brackets and simplify pls :)
    6·2 answers
  • What value is needed to complete the square? Show all steps<br><br> X^2-2x+___
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!