1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Feliz [49]
2 years ago
13

Someone came into my shop and stole $100.00 from the register without my knowledge. The person came back in with the same $100.0

0 five minutes later and he bought $70.00 worth of items and gave him back $30.00 in change. How much money did I lose?
Mathematics
2 answers:
lbvjy [14]2 years ago
7 0
You lose $30.00 because you give him 30.00 back
Talja [164]2 years ago
3 0
You 'lost' 100 dollars in sales and liquid cash. However, you are only missing 30 dollars.
You might be interested in
A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
deff fn [24]
The unit price per pen is $0.14.

Explanation :
You simply divide the total by the quantity.
$1.09/8= 0.13625.
Since this has to do with money you round to the nearest hundredth to get $0.14.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
(Help needed ASAP I’m confused ) Solve the equation by using the distributive property first
Misha Larkins [42]
I got the answer. Use Brainly
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Express 3.3.3.5.5 using exponents
nadya68 [22]
I assume you mean 3*3*3*5*5 it would be 3^3 times 5^2. thats as simplified as i can make it. hope this helps! if anyone knows a better way to put these please post.
7 0
3 years ago
Rút gọn (x-4) (x-3) -x(x+5) +82
WINSTONCH [101]

Answer:

-12x + 94

Step-by-step explanation:

Simplify:

\left(x-4\right)\left(x-3\right)-x\left(x+5\right)+82

=x^2-7x+12-x\left(x+5\right)+82

=x^2-7x+12-x^2-5x+82

=x^2-x^2-7x-5x+12+82

=-7x-5x+12+82

=-7x-5x+94

=-12x+94

5 0
2 years ago
Show your work<br><br>Show your work to back up your answer
attashe74 [19]
So it’s $15 per month so that is what you are gonna multiply by x. You start out with $75 so that’s the initial fee. 15x + 75 is your expression.
7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is y=3x-3/4 on a graph
    10·2 answers
  • Point p’ is the image of P (-6,5) under a translation by 7 units down
    6·2 answers
  • The television weekly "60 Minutes" runs a segment on the role of local politicians in the drug trade. The issue soon becomes the
    15·1 answer
  • Please help me asap​
    8·1 answer
  • Factor completely x^4-17x^2+16​
    12·1 answer
  • What are the endpoint coordinates for the midsegment of △BCD that is parallel to BC¯¯¯¯¯?
    6·2 answers
  • The first company charges $40 per backpack and a $10 shipping fee for the order and the second company charges $38 per backpack
    14·2 answers
  • PLEASE HELP ME I will mark as brainliest
    13·1 answer
  • The end of a minute hand on a clock is 5.5 inches from the center. How far will the minute hand travel over three days
    11·1 answer
  • 25 is 36% of what number
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!