$1.50 for each box
Step-by-step explanation:
$18 divided by 12 boxes = $1.50 for each box
<u>3x-7(4+2x)=-x+2</u> first step is to distribute the -7 into the (4+2x) this is done by multiplying the -7 to the 4 and them doing the same for the 2x
<u>3x-28-14x=-x+2</u> next you combine like terms as in all the x's you do this by adding the -14x and the 3x together
<u>-11x-28=-x+2 </u> next you put all the x's on one side
<u>+x +x</u>
<u>-10x-28=2</u> <u />next you add 28 to both sides to combine your final like terms
<u>+28 +28
-10x=30</u> the last step is to divide -10x and 30
<u>/-10x /-10x
</u><u>x=-3</u>
Since there are two orange for every five green... I added them together to get 7 then divided 21 by 7. That would give you 3. Now you multiply three by two to find the answer.
Your answer should be 6.
1:6 because the height of the table tennis net is in inches. And 6 in. is 1/2 a ft. and now we know that the ratio in ft. is 1/2:3. This gets simplified to 1:6