1. 3/3 2. 3/4 the answer is 3/4
9514 1404 393
Answer:
- late only: 15
- extra-late only: 24
- one type: 43
- total trucks: 105
Step-by-step explanation:
It works well when making a Venn diagram to start in the middle (6 carried all three), then work out.
For example, if 10 carried early and extra-late, then only 10-6 = 4 of those trucks carried just early and extra-late.
Similarly, if 30 carried early and late, and 4 more carried only early and extra-late, then 38-30-4 = 4 carried only early. In the attached, the "only" numbers for a single type are circled, to differentiate them from the "total" numbers for that type.
__
a) 15 trucks carried only late
b) 24 trucks carried only extra late
c) 4+15+24 = 43 trucks carried only one type
d) 38+67+56 -30-28-10 +6 +6 = 105 trucks in all went out
Unit rate is 3. equation is 21÷7=3
Answer:
$38.31
Step-by-step explanation:
Given:
Pure silver that cost $33.48 per ounce used to form $24.35 alloy/ounce.
Question asked:
How many ounces of pure silver were used to make an alloy of silver costing $27.87 per ounce?
Solution:
At cost $24.35/ounce, pure silver is mixed = $33.48
At cost $1/ounce, pure silver is mixed = 
At cost $27.87/ounce, pure silver is mixed = 

Thus, $38.31 ounces of pure silver were used to make an alloy of silver costing $27.87 per ounce.