1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Colt1911 [192]
4 years ago
13

One half gallon is equivalent to 4 pints.how many gallons are the equivalent of 72 pints

Mathematics
1 answer:
malfutka [58]4 years ago
5 0

Answer: 9 gallons

<u>Step-by-step explanation:</u>

Set up the proportion, then multiply to solve for the variable.

\dfrac{\frac{1}{2}\ \text{gallon}}{4\ \text{pints}}=\dfrac{x}{72\ \text{pints}}

(72\ \text{pints})\dfrac{\frac{1}{2}\ \text{gallon}}{4\ \text{pints}}=(72\ \text{pints)}\dfrac{x}{72\ \text{pints}}

\dfrac{36\ \text{gallons}}{4}=x}

9 gallons = x

You might be interested in
Please help me with questions 1 and 2
Nana76 [90]
1. 3/3 2. 3/4 the answer is 3/4
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help with problems 2-6
Airida [17]

Answer:

3. 20/20

4. 45/21

5. 7/14

6. 3 to 1

I hope this helps!

4 0
3 years ago
How many trucks carried only late variety?
murzikaleks [220]

9514 1404 393

Answer:

  • late only: 15
  • extra-late only: 24
  • one type: 43
  • total trucks: 105

Step-by-step explanation:

It works well when making a Venn diagram to start in the middle (6 carried all three), then work out.

For example, if 10 carried early and extra-late, then only 10-6 = 4 of those trucks carried just early and extra-late.

Similarly, if 30 carried early and late, and 4 more carried only early and extra-late, then 38-30-4 = 4 carried only early. In the attached, the "only" numbers for a single type are circled, to differentiate them from the "total" numbers for that type.

__

a) 15 trucks carried only late

b) 24 trucks carried only extra late

c) 4+15+24 = 43 trucks carried only one type

d) 38+67+56 -30-28-10 +6 +6 = 105 trucks in all went out

8 0
3 years ago
21/7 unit rate and equation
Vinil7 [7]
Unit rate is 3. equation is 21÷7=3
5 0
4 years ago
A silversmith combined pure silver that cost $33.48 per ounce with 51 oz of a silver alloy that cost $24.35 per ounce. How many
Pavlova-9 [17]

Answer:

$38.31

Step-by-step explanation:

Given:

Pure silver that cost $33.48 per ounce used to form $24.35 alloy/ounce.

Question asked:

How many ounces of pure silver were used to make an alloy of silver costing $27.87 per ounce?

Solution:

At cost $24.35/ounce, pure silver is mixed = $33.48

At cost $1/ounce, pure silver is mixed = \frac{33.48}{24.35}

At cost $27.87/ounce, pure silver is mixed = \frac{33.48}{24.35}\times 27.87 = \frac{933.08}{24.35}  = 38.31

Thus, $38.31 ounces of pure silver were used to make an alloy of silver costing $27.87 per ounce.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 1,534 divided by 26 =?
    12·2 answers
  • Solve the following equation using the distributive property.
    12·1 answer
  • In which number is the digit 4 one hundred times larger than the value of 4 in the number 41?
    8·2 answers
  • Ted is making a bread recipe that uses three 1/4 cups of flour and a muffin recipe that uses 2 3/4 cups of flour eggs. How much
    13·1 answer
  • Using the side-splitter theorem, Daniel wrote a proportion for the segments formed by line segment DE. What is EC?
    14·2 answers
  • A car travels at an average speed of 52 miles per hour. How long does it take to travel 299 miles
    9·1 answer
  • Triangle ABC is translated 5 units to the right and 2 units up. Match the correct
    12·1 answer
  • Jaylon is standing 42 feet above sea level and his Christian is swimming at a depth of 17 feet below sea level
    15·1 answer
  • I will give branliest to the first person to answer!
    5·1 answer
  • Thalia, a quiz show contestant, answered 20 questions. She was awarded 2 points for every correct answer that she gave, but she
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!