1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
guapka [62]
2 years ago
10

If the gas station is 1 mile away, and my dad's car goes at an average speed of 40 miles per hour, why has it been 14 years and

he still hasn't come back?
Mathematics
2 answers:
alekssr [168]2 years ago
6 0

because he doesn't love you

vivado [14]2 years ago
5 0

he was obviously getting milk

You might be interested in
Manuel bought 2kg of jelly beans and 2kg of gummy worms for a total of $26. Danny bought 2kg of jelly beans and 3kg of gummy wor
charle [14.2K]

Answer:

Jelly beans: $6 for 1 kg

Gummy worms: $7 for 1 kg

Step-by-step explanation:

In this question, we need to find the cost of 1kg of jelly beans and gummy worms.

To do this, make equations for both scenarios and solve:

2j + 2g = 26

2j + 3g = 33

Turn the bottom equation negative, as we will first solve for gummy worms (g).

2j + 2g = 26

-2j - 3g = -33

Solve:

-g = -7

Divide both sides by -1.

g = 7

We now know that gummy worms cost $7 for 1 kg

To solve for jellybeans (j), plug in 7 to g in one of the equations and solve:

2j + 2(7) = 26

2j + 14 = 26

Subtract 14 from both sides.

2j = 12

Divide both sides by 2.

j = 6

Jellybeans cost $6 for 1 kg.

Check answer by plugging in values to one of the equations:

2(6) + 2(7) = 26

12 + 14 = 26

26 = 26

3 0
2 years ago
You get a $400 base salary for your job selling toasters. You also get a 2% commission on all your sales . If you had $390 in sa
timofeeve [1]

Answer:

$17,800 ?

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Domain and range of Y=2x-1
LenaWriter [7]

Step-by-step explanation:

it would be 34y i got right answer

8 0
1 year ago
60 dollars for 12 hamburgers how much dollars per hamburger
natali 33 [55]
5. 60/12 is 5 :) hope this helps
6 0
3 years ago
The time, t, required to complete a job
tigry1 [53]

Answer:

19 hrs

Step-by-step explanation:

t varies inversely with number of people p

t = k/p

If it takes 7.125 hrs for 8 workers to do the job

K = tp

= 7. 125 x 8

= 57

How many hours will it take if there are 3 workers .

Recall t = k/p

t = 57/3

= 19 hrs

Therefore, It’ll take 19 hrs to Complete the job if there are only three workers.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 23. Business: Mixing Nuts A nut store normally sells cashews
    13·1 answer
  • What is 5 = p over 4
    9·1 answer
  • 89 more than the quotient of a number and 25 is 81.
    13·1 answer
  • Mr. Fry is building a fence around his pool. •Length of the fence is 60 feet. •Width of the fence is 30 feet. How many yards of
    14·1 answer
  • Distribute this problem -6(a+8)
    11·2 answers
  • A certain hydraulic system operates at 6,000 PSI. Complete the percentage change in the volume of oil in the system as the press
    9·1 answer
  • HELP HELP HELP GEOMETRY
    7·2 answers
  • Find the slope of each line
    11·1 answer
  • Solve for x and then find the length of each segment. The measure of segment is equal to the sum of its smaller parts
    6·1 answer
  • What is the quotient?<br><br> x-3) 4x2+3x+2
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!