1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MAXImum [283]
3 years ago
15

Ling wants to save $87 for tickets . If she has $23 now and will save $4 per week , how long will it take her to get enough mone

y to buy the tickets ?
Mathematics
1 answer:
Alexeev081 [22]3 years ago
4 0
16 weeks. Just add 23 + 4 +4 and so on to get your answer.
You might be interested in
8 times ( 18 divides 6 )
Vika [28.1K]

Answer: 24

Step-by-step explanation: 8x3=24 in which 18 divided by 6 is 3.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Plzz help me im giving 12 points
Serggg [28]
This Is very simple.

30m + 50 = 20m + 100

This is the new equation needed to solve for m.
first we must isolate "m".

30m + 50 = 20m + 100
        - 50             - 50

30m = 20m + 50
-20m   -20m

10m = 50

divide both sides by 10 to isolate "m".

m = 5

hope this helps!





3 0
3 years ago
Which of the following is the value of pq ? 2x+41
loris [4]

m pq = 2 Have a good day! sorrey if i'm wrong

8 0
3 years ago
A parallelogram is shown below:
Svetradugi [14.3K]

Answer:

part a is 7.92

Step-by-step explanation:

3 x 2 is 6 and 2/3 as a % is .66 x 2 is 132%

so taking 6 and 132% which is 1.32 and multiply them together to get 7.92

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the mean of 4,4,2,1,4
bearhunter [10]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Complete the number sentence to show an example of the Distributive Property. 3×6=
    12·2 answers
  • Robyn, a photographer living in New York City, is framing some of the pictures she took of the city. Each picture is 5 inches by
    5·1 answer
  • What are the correct trigonometric ratios that could be used to determine the length of LN? Check all that apply
    7·2 answers
  • Identify the percent, amount and base in this problem: 3% of what number is 45?
    6·2 answers
  • The price p of a pizza is $6.50 plus $0.75 for each of the t toppings on the pizza
    7·1 answer
  • Mike had 116 dollars to spend on 8 books. After buying them he had 12 dollars. How much did each book cost?
    9·2 answers
  • Give right answer for good review and ahahahha 69
    8·1 answer
  • PLEASE HELP ANSWER THESE
    13·1 answer
  • Brainly if correct
    8·2 answers
  • Please help me answer this mathematics question
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!