1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeyben [28]
3 years ago
8

1/2(2g-3)=-4(g+1) show work please do this ASAP

Mathematics
2 answers:
Neko [114]3 years ago
8 0
G=(-12) Hope this helps!
lozanna [386]3 years ago
6 0
<span><span>1/2<span>(<span>2g−3</span>)</span></span>=<span>−<span>4<span>(g+1)</span></span></span></span>
<span><span>1/2<span>(<span>2g−3</span>)</span></span>=<span>−<span>4<span>(g+1)</span></span></span></span>
<span><span>g+<span>−3/2</span></span>=<span><span>−4g</span>−4</span></span>
<span><span><span>g+<span>−3/2</span></span>+4g</span>=<span><span><span>−4g</span>−4</span>+4g</span></span><span><span>5g+<span>−32</span></span>=−4</span>
5g+−3/2+3/2=−4+3/2
<span><span>
5g</span>=<span>−5/2</span></span>
<span><span>5g/5</span>=<span><span>−52</span>5</span></span><span>
g=<span>−1<span>2

Hoped I helped!</span></span></span>
You might be interested in
A 32-ounce package of a snack mix is 24 percent pretzels. How many ounces are pretzels?
shusha [124]

Answer:

the correct answer is choice D. if 24 precent of the snack mix is pretzels we simply need to multiply the total number of ounces by 0.24 7.68 ounces of the snack mix will be pretzels

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help! I’ll give brainliest!
anzhelika [568]

Answer:

y=3x+3

Step-by-step explanation:

the line doesnt connect with a negative so the first and third arent it. And the line cross's with a 3 not an x so the seconds on isnt the answer. Leaving the last one the answer.

5 0
3 years ago
Can someone solve this for me please this is due tomorrow
attashe74 [19]
The answer is

ILOVEMADONNA

Do you need work?
5 0
3 years ago
A recipe calls for 3/4 cups of sugar for every 2 cups of flour. How much sugar per cup of flour?
nexus9112 [7]

Answer:

8/3 or 2 2/3

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
What is the missing step in the given proof? Statement: m∠4 = m∠15 Reason: Substitution Property of Equality Statement: m∠4 + m∠
Maru [420]

Answer:

Step-by-step explanation:

The two photos are attached for the missing information in your question.

Statement: m∠7 and m∠8 are supplementary.

Reason: Linear Pair Theorem

6 0
3 years ago
Other questions:
  • How many 3-digit numbers exist, whose digits are distinct even numbers.
    9·2 answers
  • Emmanuel will earn $8.00 per hour and work 12 hours per week. How much will he earn in one week? Question 3 options: a) $288.00
    10·1 answer
  • There are 12 iron-on patches in 4 packages. Each package has the same number of patches. Write a rule in words for the number of
    11·1 answer
  • Please help! I am having a hard time trying to solve.
    13·1 answer
  • Rachel has been watching the number of alligators that live in her neighborhood. The number of alligators changes each week.
    6·1 answer
  • 3 . 072 &gt; 3 . 2 Choose...
    12·2 answers
  • Write the equation of a line perpendicular to y=2x-5 that passes through the point (-2,5)
    14·1 answer
  • A 2-pound jar of pickles costs $23.04. What is the price per ounce?
    10·1 answer
  • 3. The figure below is a composite shape that consists of a semicircle and an equilateral triangle (triangle
    13·1 answer
  • Finally surface area of the solid. use 3.14 for π. write your answer as a decimal.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!