1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
REY [17]
3 years ago
13

Which is the better buy $6 for 3 packages or $5 for 2 packages

Mathematics
2 answers:
Morgarella [4.7K]3 years ago
7 0
Well 3 packs for 6 dollars is 2 dollars a pack. while 2 packs for 5 dollars is 2.5 dollars a pack
dybincka [34]3 years ago
5 0

Answer:

$6  for 3 packages is the better buy

Step-by-step explanation:

Lets look at the $6 rate

$6 / 3 packages

$2 per package

Lets look at the $5 rate

$5 / 2 packages

$2.50 per package


$6  for 3 packages is the better buy

You might be interested in
Please help with this
Svetllana [295]
To solve this equation, all you need to do is substitute the value of x that would be like this y = -2 (-3) -7 and solve, the answer would be -1.
7 0
3 years ago
KELP! Use the terms from the word bank to answer the question. Terms can be used more than once or not at all.
Ghella [55]
How can am I suppose to answer the this without the word bank or the questions.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find an equivalent expression by simplifying 10x+5x-45+7y
egoroff_w [7]

Answer:

15x-45+7

Step-by-step explanation:

You would add the 10x and the 5x im pretty sure that would simplify it

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I really need help!!!
Ksenya-84 [330]

Answer(-2:23)


Step-by-step explanation:gose in a pattern.


8 0
3 years ago
Solve the equation using factoring polynomials. (z+5)2z
Mkey [24]
(x + 5)²z
(x + 5)(x+ 5)z
(x² + 5x + 5x + 25)z
(x² + 10x + 25)z
(x²)z + (10x)z + (25)z
x²z + 10xz + 25z
6 0
3 years ago
Other questions:
  • 1. Samantha had 24 apples. She had baskets with the same number of apples in each basket. How many apples were in each basket?
    8·2 answers
  • Need help thank youuu
    7·1 answer
  • Simplify 5(x – 2) + 11
    13·2 answers
  • What is the equation of a circle with center of (4,2) passing through the point (7,2)
    5·1 answer
  • Help me please.... need the answer before i go to sleep
    15·1 answer
  • Plz hep me Use 1.9 as the radius for the sphere
    14·2 answers
  • In the triangle below, what is the length of MN
    5·1 answer
  • $250 at 5% simple interest for 3 years
    6·1 answer
  • 2. Circle C, has center (0,0) and radius 2.
    14·1 answer
  • You work part time at a book store and get paid $9.16 per hour. Last month you worked
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!