1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pepsi [2]
3 years ago
6

The cost is $2.66 and the percent of the markup is 50%. What is the selling price?

Mathematics
1 answer:
Alexandra [31]3 years ago
4 0
I googled how to do markup 50%... and it took me awhile but I think I got the answer, $2.66 + $1.33 (into $1.33 from 2.66 x0.5) and u get $3.99 Sorry If I'm wrong but I hoped I helped!
You might be interested in
HELP<br> Please<br> Please<br> im failing
Reptile [31]

Answer:

6.9

7.-5

8.-10

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
for every 15 Columns of news stories in a newspaper for Columns of Ads are required if a newspaper contains 300 Columns of new s
-Dominant- [34]

Answer:

i think if it were me i whould divide 300 dide 15


Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
Write an expression for each of these expressions:
Kipish [7]

Answer:

A. 36  ÷ a

B. 55 - b

C. 18 + c

D. 49 · d

E. e ÷ 62

F. f - 71

7 0
3 years ago
The cost of a newsletter subscription is $20 per year. The cost is expected to increase 10% each year. Which expression can be u
a_sh-v [17]
Selection A is appropriate.

_____
20*1.1^n is the general expression for the cost n years in the future.
20*1.1^3 = 26.62 is the cost 3 years in the future.
4 0
3 years ago
Write each decimal as a precent 0.17
Tatiana [17]

Answer:

17%

Step-by-step explanation:

it's basically just 17/100 which would be 17%

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What number must you add to complete the square?
    7·2 answers
  • A scientist planted seeds in 4 sections of soil for an experiment. not all of the seeds grew into plants. after 20 days, the sci
    12·1 answer
  • Which graph shows the line joining the complex numbers -i and 2+!?
    11·1 answer
  • How do you write 70% as a fraction in simplest form ?
    9·1 answer
  • PLS Help me! This graph shows the outside temperature (in degrees Celsius) over the course of 12 hours, starting at midnight (x
    10·1 answer
  • The admission fee at an amusement park is $1.50 for children and $4 for adults. On a certain day, 334 people entered the park, a
    9·1 answer
  • 5.51 ÷ 0.20 Find the quotient
    7·2 answers
  • Solve:<br> 4 + x -17 = 22
    10·2 answers
  • A 9-yard roll of string costs $3.42. What is the unit price?
    14·1 answer
  • What is 1/2 x 9/10ths
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!