1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zhannawk [14.2K]
3 years ago
8

Need help so much help thanks for helping

Mathematics
1 answer:
Sphinxa [80]3 years ago
7 0
You are so scary dude
You might be interested in
Can I have help with 42?
Sphinxa [80]
#42.
14n - 32 = 22
add 32 to both sides
14n - 32 + 32 = 22 + 32
simplify
14n = 54
divide both sides by 14
14n/14 = 54/14
simplify
n = 3 12/14
n = 3 6/7 or n = 3.857


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
. Use the number line to illustrate the difference: -3-(-7)​
Oxana [17]

omhhhhhhfffffffyyyyuuuuu

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Arah walks 3.1 kilometers on Monday and 1.35 kilometers on Tuesday. On Wednesday she walks 2.4 times as far as she walked on the
ValentinkaMS [17]

Answer:

10.68

Step-by-step explanation:

3.1+1.35=4.45 4.45×2.4=10.68

4 0
2 years ago
SRB: TP4 Q11
zlopas [31]

Answer:

adults=24

children=36

Step-by-step explanation:

x+y=60

400x+250y=18600

x=60-y

400(60-y)+250y=18600

y=36.

solve this expression then u will get the answer for y.

x+36=60

x=24.

4 0
2 years ago
What is the y-value of the point that partitions the directed line segment into a 3 : 7 ratio?
Maurinko [17]

The line segment is 10 units long, the point that divides it can be 3 up or 7 up from B.

Therefore, the y-value can be -1 or 3.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A model of a car is 6.3 in. long. The scale of the model to that actual car is 1:30. What is the length of the actual car to the
    8·2 answers
  • 3,1,2,2,3,2,6,4 ayuda con esto
    6·1 answer
  • Complete the equation that is related to the given equation.
    6·1 answer
  • X - 5 > -10. give the solution
    8·2 answers
  • Help asap<br> show work<br> i will make u brainlest.
    14·1 answer
  • The dimensions of a rectangular book cover when it is laid flat are shown.
    13·1 answer
  • I need the answer qiuck because its urgent​
    7·1 answer
  • A 5-pound bag of sugar costs $3.90. What is the unit rate?
    7·1 answer
  • Use division to prove how 9/12 and 3/4 are equivalent. (If wondering why I’m asking this if I’m in High School… our teacher is m
    15·2 answers
  • Given the function f(x) =-x^2-1, find the value of f(1/3) in simplest form
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!