1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergeu [11.5K]
3 years ago
5

If G(x) =1/x were shifted 2 units to the left and 2 units up, what would the new equation be? A. G(x)=1/x-4 B. G(x)=1/(x-2)+2 C.

G(x)=1/(x+2)+2 D. G(x)=1/x+4
Mathematics
2 answers:
Minchanka [31]3 years ago
8 0
2 units left would replace the x by (x+2)
2 units up will add 2  
so the new equation is 
g(x) = 1 /(x+2) + 2     C
makkiz [27]3 years ago
4 0

Answer:

New equation would be G(x) =  \frac{1}{x+2}+2.

Step-by-step explanation:

Given : G(x)= \frac{1}{x} were shifted 2 units to the left and 2 units up,

To find : what would the new equation be.

Solution : We have given that G(x)= \frac{1}{x} .

By the transformation rule : graph of f(x) would shifted left by h unit when f(x+2) and shifted up k unit if f(x) +k.

Then G(x) =  \frac{1}{x+2}+2.

Therefore, New equation would be G(x) =  \frac{1}{x+2}+2.

You might be interested in
How do we write equations in slop intercept form and how do we do this entire page?
Alla [95]
So,...
the slope intercept form is y = mx+b
  the m is the slope, and the b is the coordinate that intercepts the y-axis

so to start you off, 4x - 9y = 2

4x - 9y = 2
-4x            - 4y

-9y = -4y +2

divide both sides by -9

<u>-9y </u>= <u>-4y + 2</u>
 -9          -9

y = 4/9 x - 2/9

6 0
2 years ago
Utions for the following equatio<br>(x2 + 4)2 + 32 = 12x2 + 48​
Delvig [45]

Answer:

-320................................

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can some one help me out my grades are bad
Leya [2.2K]

Answer:

Go to the bottom of that problem and click save for later

5 0
2 years ago
Which is the best buy?
sesenic [268]
3 bottles of juice
6.72/3 = $2.24 < amount paid for each bottle

11 bottles of juice
24.86/11 = $2.26 <amount paid for each bottle

9 bottles of juice
20.25/9 = $2.25 < amount paid for each bottle

16 bottles of juice
35.68/16 = $2.23 < amount paid for each bottle

*the best buy would be to get 16 bottles for $35.68*




10 bars of soap
23.20/10 = $2.32 < amount for each bar of soap

16 bars of soap
36.48/16 = $2.28 < amount for each bar of soap

13 bars of soap
29.51/13 = $2.27 < amount paid for each bar of soap

12 bars of soap
27.60/12 = $2.30 < amount for each bar of soap

*the best buy would be to get 13 bars of soap for $29.51*

hope this helps :)



















8 0
2 years ago
What is the solution for the equation?
Wewaii [24]

Answer:

A. n = -13/4

Step-by-step explanation:

well, it can be changes to

-10/4 = 3/4 + n

subtract 3/4

-13/4 = n

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Be sure the answer is reduced.
    6·1 answer
  • What is 8/15 reduced
    7·2 answers
  • Per single gallon of gas, Gina's vehicle can go 16 more miles than Amanda's vehicle. If the combined distance the vehicles can t
    10·1 answer
  • Hey! please help i’ll give brainliest
    9·2 answers
  • A class contains 8 boys and 14 girls. Two of the students are to be selected as student council representatives. What is the pro
    12·1 answer
  • Let Ir = 17 at an angle of 40° and s = 14 at an angle of 160°. Which expression represents r + s|?
    8·1 answer
  • If martha has 4/5 of a tank of gas and uses 1/10 each day, how many days will it take to empty?
    13·2 answers
  • Which number is the best approximation for π^2 : 9, 9.3, 9.6, or 9.9?​
    15·1 answer
  • What is the answer to the Pattern at 7 and counting by 7
    5·1 answer
  • 117 Mr. Turtle, Mrs. Squirrel and Ms. Pigeon work at the Magic Forest's post office. Mr. Turtle can
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!