1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
morpeh [17]
3 years ago
15

Algebraic expression for four plus twice a number equals six

Mathematics
2 answers:
son4ous [18]3 years ago
5 0
Here you go, 4+2x=6 is the equation you might be looking for.
evablogger [386]3 years ago
3 0
The algebraic expression would be 2x+4=6 where x is 1 to make the equation true.<span />
You might be interested in
Please help! I’ll give brainliest!
Jlenok [28]

Answer:

27 degrees withI think angle sum postulate

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the derivative of Y=2xcos2x​
Nastasia [14]

Answer:

Y' = -xsin(2x) + 2cos(2x)

Step-by-step explanation:

For this problem, we will need to use the product rule since you have two terms that contain the variable x.

The product rule is simply as follows:

The derivative of the function is the product of the first term times the derivative of the second term plus the derivative of the first term times the second term.

Note the derivative of 2x with respect to x, is 2.

Note the derivative of cos(2x) with respect to x is (-1/2) sin(2x).

With this in mind, let's find the derivative of our function with respect to x.

Y = 2xcos2x

Y = 2x * cos(2x)

Y' = 2x * (-1/2)sin(2x) + 2 * cos(2x)

Y' = (2x * -1 / 2) sin(2x) + 2 * cos(2x)

Y' = (-x)sin(2x) + 2cos(2x)

So the derivative of our function is Y' = -xsin(2x) + 2cos(2x) according to the application of the product rule.

Cheers.

3 0
3 years ago
Which is the better buy on apples?
lesantik [10]

Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.

Step-by-step explanation:

Find the unit price (the price of 1 lb of apples)

7.64/8 lbs = 0.955 per pound

12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;

7 0
2 years ago
A painter worked for 5 hours. He spent 25% of his time painting the kitchen,
il63 [147K]

Answer:

a) 1 hours and 25 minutes

b) 2 hours and 25 minutes

c) 1 hour

d) 30 minutes

Step-by-step explanation:

25/ 100 out of 5 = 1.25

45/100  out of 5 = 2.25

20/100 out of 5  = 1

10/100 of 5 = .5

8 0
3 years ago
Someone help me out please
iren [92.7K]

Answer:

Do you need work shown?

Step-by-step explanation:

(I don't know where to comment here)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Please round to the nearest tenth if possible.
    14·1 answer
  • Which quotient will be negative?<br><br><br> 24 ÷ 6<br> -35 ÷ 7<br> -54 ÷ (-6)<br> 3 ÷ (-1)
    5·1 answer
  • What is the slope of the line that goes through (-2,-1) and (-3,-10)
    5·1 answer
  • These answers on this paper
    11·1 answer
  • Suki split five dog treats equally among her six dogs. Which fraction represents this division.
    15·1 answer
  • How would you graph the inequality 5x+8y&gt;=250? Pls help me...
    10·1 answer
  • Which expression is equivalent to 1/3 (6m+15) +3
    6·2 answers
  • If the truck has a mass of 2,000 kg and is traveling with a velocity of 35 m/s, what is its momentum?
    10·1 answer
  • What is 8.5439 rounded to the nearest tenth?
    8·2 answers
  • In science class, the girl to boy ratio is 3 to 7.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!