1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katen-ka-za [31]
3 years ago
7

the 8th grade class planned a trip to kings dominion and 120 students went. Ten students rode with their parents. The rest rode

on two charter busses. How many stidents were on each bus
Mathematics
2 answers:
Papessa [141]3 years ago
5 0

120-10=110/2=55 students per bus

pashok25 [27]3 years ago
4 0

Step one: 120-10= 110

Step two: 110÷2=55

Answer: 55 students per bus

You might be interested in
jeff hiked for 2 hours and traveled 5 miles. If he continues at the same pace, which equation will show the relationship between
AfilCa [17]
His rate = d/t because d=rt
So r = 5/2 = 2.5 mi/hr
So d = 5/2•t
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do you do an equation with a squareroot in it
kumpel [21]
You find the square root of the number and then finish the equation.  For example: √9 + 10 = √16 + 9  Would be equal, because the square root of 9 would be 3 and 3 + 10 = 13.  The square root of 16 would be 4, and 4 + 9 would be 13.  Therefore 13 = 13.  Hope this helped.
3 0
2 years ago
A 7-pack of jump ropes costs $16.31. What is the unit price?
Wewaii [24]

Answer:

$2.33 per pack

Step-by-step explanation:

$16.31÷7=2.33

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A box turtle marcos found is 0.115 of a meter long.<br><br>what is the length in expanded from?
mixer [17]
I believe it would be 0+.1+.01+0.005
4 0
2 years ago
Julie goes to a carnival with $24 to spend. Admission cost six dollars, and each ride is an additional cost. After paying for ad
irinina [24]

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

24 - 6 = 18

18/9 = cost of 1 ride

cost of 1 ride = $2

2 carnival games = 3 x 2 = $6

18 - 6 = 12

12 - 3.5 = $8.50

five rides cost = 5 x $2 = $10

10 - 8.5 = $1.50

4 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the right answer to this?
    13·1 answer
  • What are the factors of 45 that add up to 12
    6·1 answer
  • When 23 mL of water for injection is added to a drug-lyophilized powder, the resulting concentration is 200,000 units per mL. Wh
    7·1 answer
  • If x=5, evaluate x^5 * x^-3
    14·1 answer
  • A, B, and C are collinear, and B is between A and C. The ratio of AB to AC is 1:2 If A is at (6,3) and B is at (-1,2), what are
    6·1 answer
  • 7700÷623 with answer and remainder
    5·2 answers
  • Gabriela remembered that her personal finance teacher in high school always encouraged each person to “pay yourself first” so sh
    11·1 answer
  • PLS HELP! Using the diagram shown below, which statement is true?
    6·1 answer
  • Mercedes takes out a loan for
    8·1 answer
  • PLS HELPP!!!!<br> Find f(-5) if f(x)=|x+1|<br> a.6<br> b.5<br> c.4
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!