1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inessss [21]
3 years ago
6

Apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Mathematics
2 answers:
Hoochie [10]3 years ago
6 0
Your answer is 3 lb.
Naddika [18.5K]3 years ago
5 0
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
You might be interested in
How many 2/3's are in 4/5
zhannawk [14.2K]

Step-by-step explanation:

4/5 + 2/3 = 2215 = 1 715 ≅ 1.4666667. Spelled result in words is twenty-two fifteenths (or one and seven fifteenths).

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A coin and die are tossed together. Find the Probability that
jarptica [38.1K]

Answer:

1)0.5

2)0.25

3)0.083

Step-by-step explanation:

1 is just 3/6

2 is 3/6*1/2

3is 1/6*1/2

6 0
3 years ago
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. $130 for 17 ft2. The unit rate is $ /ft2.
finlep [7]

Answer:

201

Step-by-step explanation:

I'm smart ok trust me ON this one if I'M wrong at least I tried

3 0
3 years ago
Milk or cereal first I wanna see sum
Fed [463]

Answer:

bowl and sometimes if im not tired then i chop up some children

i have a really good recipe if you want me to share it with you  

6 0
3 years ago
Translate this sentence into an equation.
motikmotik

Answer:

g = 61.

Step-by-step explanation:

g + 9 = 70             Subtract 9 from both sides of the equation:

g + 9 - 9 = 70 - 9

g = 61.

4 0
4 years ago
Other questions:
  • Whats next two terms for 1, 2, 0, 3, -1
    10·1 answer
  • Which equation correctly uses the value of b to solve for a?
    12·2 answers
  • Marble Slab Creamery is creating a cone-shaped paper wrapper for its new green Baby Yoda waffle cone. The wrapper should have a
    9·1 answer
  • What fraction of a group of 1/4 is left
    15·1 answer
  • What was the cause of the revolutionary war? Comment
    11·1 answer
  • Lalasa and Yasmin are designing a triangular banner to hang in the school gymnasium. They first draw the design on paper. The tr
    12·1 answer
  • Sub to me at kalelowsdoes12 and I will sub to you on 5 accounts anyone
    14·2 answers
  • Kareem said that four fifths of his age is 16years how old is Kareem?
    8·2 answers
  • Please please help me with this question please now and show your steps
    14·1 answer
  • Pls help me! I will give brainiest:) 7th grade math
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!