1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marina86 [1]
3 years ago
8

If 2 1/2 pounds of pecans cost $2.10 and 2 1/3 pounds of almonds cost $2.60, which nut is less expensive per pound?

Mathematics
2 answers:
Oxana [17]3 years ago
7 0
1.11$ per

Hola have a nice day!
mafiozo [28]3 years ago
4 0
Divide cost over pounds to get cost per pound:
$2.10 / 2.5 = 0.84$ per pound
$2.60 / 2.33 = $1.11 per pound
You might be interested in
The Atlantic bluefin tuna is the largest and most endangered of the tuna species. They are found throughout the North Atlantic O
Maksim231197 [3]

Answer:

Please see attachment

Step-by-step explanation:

Please see attachment

3 0
3 years ago
Brainliest to first answer
a_sh-v [17]

Answer:

7 ÷ 3/9 = 7 x 9/3 = (7x9)/3 = 63/3 = 21

8 0
2 years ago
Please help and thank you ​
worty [1.4K]
I believe 2 dollars and 50 cents
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Makenzie has a bag that contains 6 red marbles 4 blue marbles and 14 yellow marbles if she chooses one marble from the bag what
stiks02 [169]

Step-by-step explanation:

Susan has a high chance of picking a yellow marble because she has more yellow than any color

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the greatest common factor of 9 and 14
Ratling [72]

The biggest common factor number is the GCF number. So the greatest common factor 9 and 14 is 1.


5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A medical school claims that more than 28% of its students plan to go into general practice. It is found that among a random sam
    10·2 answers
  • If oak wood for a wood stove sells for $100 a cord and fir sells for $90 a cord, what
    12·1 answer
  • Play help me I need Mathematics
    7·1 answer
  • What is the answer to this
    13·2 answers
  • Which of the following is a solution to the following system of inequalities let the green region represents the answer region
    15·1 answer
  • Find the length of the hypotenuse. Need help I’ll give you best brainliest!!
    9·1 answer
  • What is the perimeter in square units of the rectangle shown on the coordinate grid?
    5·2 answers
  • a shipping box should weigh 1.0 pound.if there is a 10% error on the weight, what is the range of acceptable weight?
    15·1 answer
  • Question: Tell whether each function is linear or non-linear.
    13·1 answer
  • Felix said quadrilateral ABCD is a parallelogram because<br> BE = DE. What was his error?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!