1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marina86 [1]
3 years ago
8

If 2 1/2 pounds of pecans cost $2.10 and 2 1/3 pounds of almonds cost $2.60, which nut is less expensive per pound?

Mathematics
2 answers:
Oxana [17]3 years ago
7 0
1.11$ per

Hola have a nice day!
mafiozo [28]3 years ago
4 0
Divide cost over pounds to get cost per pound:
$2.10 / 2.5 = 0.84$ per pound
$2.60 / 2.33 = $1.11 per pound
You might be interested in
Which box-and-whisker plot displays the data?
lisabon 2012 [21]

Answer:

d

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A machine makes 600 candies a minute. At this rate, how long will it take this machine to make 1800 boxes, each of which contain
Marta_Voda [28]
1800 boxes with 24 candies each

Total = 1800 * 24 = 43 200 candies

The machine makes  600 candies in 1 minute

                                 1 candy would take  (1/600) minute

                             43 200 candies would take    43200 * 1/600 = 72

                                                                     = 72 minutes.

Therefore the 1800 boxes would be done in 72 minutes.
3 0
3 years ago
2(3 – 8y)
Hoochie [10]

Answer:

21

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone see if i did this correct? If not pls explain
Taya2010 [7]

Answer:

Not right.

Step-by-step explanation:

m <HGJ + m <KGJ =180°

So, m <HGJ = 180° - m <KGJ = 180° - 86° =94°

8 0
2 years ago
Help me !!!!!!!!!!!!!???
Nesterboy [21]

Answer:

what are you supposed to be doing

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 162 water bottles in 9 cases =
    7·1 answer
  • Suppose 1 Bamboo Skewer Is About 30 Cm Long. How Many Skewers Would It Take To Make A Line 1 Million Centimeters Long?
    14·2 answers
  • if a piece of string which is 368cm long must be cut into 8 equal pieces how long will each piece be (answer in mm)​
    6·1 answer
  • I have 14 but need the answer to 18. ​
    10·1 answer
  • A sphere and a cylinder have the same radius and height. The volume of the cylinder is 48 centimeters cubed. A sphere with heigh
    10·1 answer
  • Fran wants to rent a scooter for the afternoon, but she can spend no more....
    5·2 answers
  • $18, P = $200, r = ?, t = 1.5 years. Find the annual interest rate.
    13·1 answer
  • Plz help I need answers as fast as possible ​
    14·1 answer
  • Which function is nonlinear?​
    7·1 answer
  • If only two points are needed to determine a line why are three ordered pair solutions or points found for a linear equation
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!