1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marina86 [1]
3 years ago
8

If 2 1/2 pounds of pecans cost $2.10 and 2 1/3 pounds of almonds cost $2.60, which nut is less expensive per pound?

Mathematics
2 answers:
Oxana [17]3 years ago
7 0
1.11$ per

Hola have a nice day!
mafiozo [28]3 years ago
4 0
Divide cost over pounds to get cost per pound:
$2.10 / 2.5 = 0.84$ per pound
$2.60 / 2.33 = $1.11 per pound
You might be interested in
Factor yz + 6 + y +6z.<br> z + 1)(y + 6)<br> (z - 1)(y + 6)<br> (z + 6)(y - 1)
Sedbober [7]
The answer is the first one: (z+1)(y+6).

Explanation:

yz + 6 + y + 6z

= yz + y + 6 + 6z

= y(z+1) + 6(1+z)

= (z+1)(y+6)

For (z+1), you can also write (1+z), it doesn’t matter.

Hope it helps!

8 0
3 years ago
There is a total of 100 calories in 15 of Mei's favorite crackers. What is
borishaifa [10]

Answer:

2,100

Step-by-step explanation:

first you want divide 140 by 20 to find the the amount of calories per cracker so 140 divided by 20 is 7 then all you need to do is multiply 7 time the 300 crackers to get you total of 2,100.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hope it helps! 0.0

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELp ME 100 points if you awncer and branlyest
boyakko [2]

Answer:

its the middle 3

Step-by-step explanation:

B C and D

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me I’ll give u 20 points
mamaluj [8]

Answer:

#1. X=3 and #2. Y=9

Step-by-step explanation:

Glad i could help, give me a follow, so if you need help with any other question, im here.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
(0.4y - 3)/(1.5y + 9) = -7/5
Jlenok [28]

Answer:

y = -3.84.

Step-by-step explanation:

(0.4y - 3)/(1.5y + 9) = -7/5

Cross multiply:

2y - 15 = -10.5y - 63

12.5y =  -48

y = -3.84

6 0
3 years ago
Other questions:
  • How would you write 0.000345 liter in scientific notation?
    14·1 answer
  • If angles are supplementary, then one of the angles is an obtuse angle. always sometimes never
    12·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cint%5Climits%5Ee_1%20%7B%5Cfrac%7B1%7D%7Bx%5Csqrt%7B1-%28logx%29%5E%7B2%7D%20%7D%20%7D%20%7
    10·1 answer
  • Factor:<br><br> 11x^2+35x+6<br><br> I dont know how to do this one either. Lol.
    6·2 answers
  • 5. If the perimeter of the rectangle is 110cm, what is the length?
    5·1 answer
  • 92 - 16b = 12 help please
    9·1 answer
  • The United States is not a totally free market economy. Which of these is an example of the government limiting the actions of b
    8·2 answers
  • What’s the answer<br> a)y=3x+6<br> b)y=-x+3<br> c)y=6x+3<br> d)y=1/2x+3
    7·2 answers
  • If Nike is having a 30% off sale, and you want a pair of Jordan's that originally cost $100, what is the sale price?​
    12·2 answers
  • Peyton is building a model tower using plastic bricks. The height of the tower is proportional to how many layers of bricks he u
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!