1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reil [10]
3 years ago
15

We must use substitution to do this second integral. We can use the substitution t = 7x, which will give dx = Correct: Your answ

er is correct. dt. Ignoring the constant of integration, we have sin(7x) dx =
Mathematics
1 answer:
tankabanditka [31]3 years ago
6 0

Answer:

Therefore, the solution is:

\boxed{\int \sin 7x\, dx=-\frac{\cos 7x}{7}}

Step-by-step explanation:

We calculate the given integral.  We use the substitution t = 7x.

\int \sin 7x\, dx=\begin{vmatrix} 7x=t\\ 7\, dx=dt\\ dx=\frac{dt}{7} \end{vmatrix}\\\\=\int \sin t \cdot \frac{1}{7}\, dt\\\\=\frac{1}{7}\cdot (-\cos t)\\\\=-\frac{\cos 7x}{7}

Therefore, the solution is:

\boxed{\int \sin 7x\, dx=-\frac{\cos 7x}{7}}

You might be interested in
2 boxes of tea weigh 3 oz. A Tea company packs 112 boxes in a case of tea. How many pounds does each case of tea weigh?
12345 [234]
16 ounces equal 1 pound.
So 1 box is 1.5 ounces of tea.
multiply 1.5 by 112 and you get 168.
Then divided by 16 to make the ounces become pounds.
The answer is 10.5 
6 0
3 years ago
A home has a current market value of $225,000. MLS data from the last five years shows that home values have appreciated 6% per
Anastasy [175]

Answer:

THe value after 5 years will be $301100.755

Step-by-step explanation:

Each year the houses appreciates a 6%; as a result, the price of the house is multiplied by 1.06 for each passing year. If 5 years passed, then the price would multiply for 1.06 a total of 5 times, hence it will be multiplied by 1.06⁵.

The value of the house after 5 years will be

225000*1.06⁵ = $301100.755

8 0
3 years ago
The cost of 3 scarves is 26.25 dollars what is the unit price
weeeeeb [17]
$8.75 per scarf

26.25/3
= 8.75
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the length of each leg of the triangle below?<br><br> 5<br><br> ОА. 164<br><br> ов. 32
ki77a [65]
I think that your answer is 32
5 0
3 years ago
Why is it helpful to represent fractions and division with models?
solniwko [45]

Answer:

R fraction visual models are incredibly effective for teaching fraction concepts. Conceptual understanding means knowing the meaning of a numerators and a denominators. As well as understanding what actually happens when we perform fraction operations.

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • ???????????????????????????????????????????
    5·1 answer
  • 8.Find the value of c that makes the expression be a perfect square trinomial p^2-30p+c
    12·1 answer
  • What is 3.75 as a mixed number in its simplest form
    11·1 answer
  • Use decimals to express a probability in tenths.
    12·2 answers
  • The square root of a number is between 8 and 9 .Which of these could be that number?
    8·2 answers
  • Deleted question.....
    10·1 answer
  • You are at the store you buy a jacket that is regularly priced at $84 it is on sale for 30% off. When you take it up to the cash
    13·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST FOR CORRECT ANSWER
    15·2 answers
  • Can someone help me with this please thank you​
    9·2 answers
  • A certain type of chocolate bar is sold as follows.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!