1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inn [45]
3 years ago
6

Jack and Tyler ate a total of 35 cupcakes Tyler ate 5 more than jack how many did each person eat

Mathematics
2 answers:
Reil [10]3 years ago
6 0
Tyler ate 20 jack ate 15 

Natali [406]3 years ago
3 0
Well Tyler ate 20, and Jack ate 15. I say this because I just subtracted the 5 cupcakes from the complete amount and got 30. Then I divided that by the two boys, and that gave them 15 each, but then I added back the 5 to one of the boy's totals (being Tyler's since he ate five more) And Tyler was left eating 20 while jack still ate 15.
You might be interested in
A random number generator is used to create a list of 300 single-digit numbers. Of those 300 numbers, 146 are odd
expeople1 [14]
I think it is 0.35 I hope this helps
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, how much would 1 pound cost? Round your answer to the nearest cent. A. $.65 B. $.66
kolbaska11 [484]
To determine the cost of 1 pound of potato, simply divide the 10-pound sack of potatoes cost by the number of pounds, 10. That is,
                               c = $6.55 / 10 = $0.655 
Thus, each pound of potatoes cost nearly $0.66. The answer is letter B. 
6 0
2 years ago
If f(x) and g(x) are quadratic functions but (f+g)(x) produces true graph below, hutch statement must be true ?
alexgriva [62]

Answer:

A. the leading coefficients of f (x) and g (x) are opposites

Step-by-step explanation:

A. the leading coefficients of f (x) and g (x) are opposites

A quadratic function in its generic form is:

 f (x) = ax2 + bx + c

 g (x) = dx2 + ex + f

 The sum of the functions is:

 (f + g) (x) = (a + d) x2 + (b + e) x + (c + f)

 For the function to be linear necessarily:

 a = -d

3 0
3 years ago
Find the product of 2/2 and 4/18 in simplest form. Also, determine whether the
Alisiya [41]

The product of the given two fractions are rational.

The given fractions include;

2/2 and 4/18

The product of the given fractions is calculated as follows;

\frac{2}{2} \times \frac{4}{18} = \frac{2}{9}

A rational number is a number that can be expressed in ratio form. These  numbers are two integers expressed in form of fractions called numerator and denominators.

Irrational numbers cannot be expressed in form of simple ratios.

Thus, we can conclude that the product of the given two fractions are rational.

Learn more here: brainly.com/question/12606259

8 0
1 year ago
Factor x2 + 6x + 8.
Volgvan
C
2 + 4 = 6
2 x 4 = 8

Therefore the answer is c
(X+2)(x+4)
5 0
3 years ago
Other questions:
  • If f(x) = 2x - 6 and g(x) = 3x + 9, find (f - g)(x).
    15·2 answers
  • Plot the approximate value of square root of 10 on the number line
    14·2 answers
  • A rectangle is 1/2 ft long and 3/4 ft wide. What is the area of the rectangle? Enter your answer as a fraction in the box.
    8·2 answers
  • How do you evaluate a function?
    11·1 answer
  • Which equation describes a relationship that is directly proportional?
    14·1 answer
  • Where do i plot these please and thank you^^
    5·1 answer
  • A piece of machinery depreciates $6000 the first year,
    5·1 answer
  • The Wright family and the James family each used their sprinklers last summer. The water output rate for the Wright family's spr
    10·1 answer
  • Six times a number w is at least -24
    7·1 answer
  • 5(6a +1) = 7(4x + 3) w/steps
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!