1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elena55 [62]
3 years ago
7

Find the sum and product of the roots of each equation of

="2x^{2}" alt="2x^{2}" align="absmiddle" class="latex-formula"> - 8x + 8 = 0
Mathematics
1 answer:
vlada-n [284]3 years ago
5 0

Answer:  Sum (b) = -4

               Product (c) = 4

<u>Step-by-step explanation:</u>

In the quadratic equation ax² + bx + c

  • b represents the sum of the roots
  • c represents the product of the roots

 2x² - 8x + 8 = 0

2(x² - 4x + 4 = 0)

       ↓        ↓

     b= -4   c= 4

You might be interested in
One leg of an isosceles right triangle measures 5 inches. Rounded to the nearest tenth, what is the approximate length of
Firlakuza [10]

The length of the hypotenuse = 7.1 inch

Step-by-step explanation:

In an isosceles right angle triangle if one leg is 5 inch, another side along the right angle is 5 in

hypotenuse = \sqrt{side^{2} +base^{2} } ( by Pythagoras theorem)

= \sqrt{5^{2}+5^{2} }

= \sqrt{50}

= 7.07106781

= 7.1 inch (approx)

6 0
3 years ago
Kona wants to bake at most 30 loaves of banana bread and nut bread for a bake sale. Each loaf of banana bread sells for $2.50, a
frutty [35]

x+y≤30 and 2.50x+2.75y≥44 are the inequalities that model given situation.

Step-by-step explanation:

Given,

Number of banana breads and nut breads to bake = at most 30

At most 30 means the amount cannot exceed 30.

Selling price of each banana bread = $2.50

Selling price of each nut bread = $2.75

Amount to make = $44 at least

At least 44 means that the amount cannot be less than 44.

Let,

x represent the number of loaves of banana bread to be sold

y represent the number of loaves of nut bread to be sold

x+y≤30

2.50x+2.75y≥44

x+y≤30 and 2.50x+2.75y≥44 are the inequalities that model given situation.

Keywords: linear inequalities, addition

Learn more about linear inequalities at:

  • brainly.com/question/4793866
  • brainly.com/question/4824362

#LearnwithBrainly

5 0
3 years ago
How to find the volume of the cone
gavmur [86]

Answer:

The closest measurement to the volume of hat is 84.82 in.³.

Step-by-step explanation:

Given:

The dimensions of hat are height(h) 9 inches and diameter(d) 6 inches.

Now, to find the volume of cone:

Putting the formula \frac{1}{3}\pi r^{2}h.

Radius(r) is not given, finding the radius:

Radius(r)=half of the diameter(d)

r=\frac{d}{2}

r=\frac{6}{2}

r=3.

Then, \frac{1}{3}\pi r^{2}h

=\frac{1}{3}\times\pi \times3^{2}\times9

=\frac{1}{3}\times3.14\times9\times9 (\pi =3.14)

=\frac{1}{3} \times254.34

=\frac{254.34}{3}

=84.78 in.³

So, the volume is 84.78 in.³ .

Therefore, the closest measurement to the volume of hat is 84.82 in.³.

5 0
3 years ago
Three cans of tuna costs $1.50. What is the cost of one can of tuna
lord [1]
The cost of one can of tuna is $1.50/3, or $0.50 per can.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
At one point in time, a developing tissue of 200,000 cells has 800 cells in mitosis. What percent is this?
lyudmila [28]
Divided 200000 in half to get 100000 and the same to 800 then
change to percentages 4%
4% is the answer
thank me
7 0
3 years ago
Other questions:
  • If y varies directly as x and y=50 when x=2, find y when x=6
    6·1 answer
  • How many distinct triangles can be formed for which m∠E = 64°, g = 9, and e = 10?
    6·2 answers
  • Some students were surveyed about how much time they spent playing video games last week and their overal test average.
    12·1 answer
  • I Need help on this IQR Problem
    12·2 answers
  • How do you find an area of a shape?
    7·2 answers
  • 6) C+30 +2 = 5C -1. <br><br> Pls help mmeeeee
    13·2 answers
  • What is the area of a rectangle if the length is 1/2 and the width is 1/4
    7·1 answer
  • 7x + 2y=-12<br> Y=-3x-4
    14·1 answer
  • How do you solve this? I'm stuck
    10·1 answer
  • 26. In a neighborhood donut shop, one type of donut has 570 calories, seven types of donuts have 600 calories, seven types of do
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!