1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Hunter-Best [27]
3 years ago
12

Which equation represents a line that has a slope of 1/3 and passes through point (–2, 1)?

Mathematics
1 answer:
Yuliya22 [10]3 years ago
6 0

Answer:

The equation would be y - 1 = 1/3(x + 2)

Step-by-step explanation:

In order to find this, we simply plug the values we have into point slope form.

y - y1 = m(x - x1)

y - 1 = 1/3(x - -2)

y - 1 = 1/3(x + 2)

You might be interested in
70 POINTS IF YOU CAN ANSWER THIS:
NNADVOKAT [17]
In any given week, salesman A earns $65 per sale, so his paycheck amounts to p_A(s)=65s (where 0\le s\le20).

Salesman B earns $40 per sale, with a weekly salary of $300, so in any given week this salesman earns p_B(s)=45s+300.

Salesman C earns a flat rate of $900 per week regardless of the number of sales, so his weekly pay is p_C(s)=900.

5 0
3 years ago
Given the system below:
Andrei [34K]
If F(x) =g(x) =2x,
x can be any value
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rewrite using powers of ten 32,000,000
mamaluj [8]
32×10×10×10×10×10×10
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sales function for a Super Mario Kart Video Game, d(x), after x years is represented by d(x)=30000\left(0.92)^{x}. To the ne
vitfil [10]

Answer:

SO you want me to figure out from year 2 or year4?

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Blank divided by seven equals zero
Airida [17]

Answer:

anything above 7 or not equivalent to 7 can be the answer

Step-by-step explanation:

8÷7=a undifined number but if it is 7÷7 its 1 and if you got 7÷1 it is 7 so anything other than those answers should be it

4 0
3 years ago
Other questions:
  • -12p-(+8)=40 p= <br> what is the solution to the equation?
    10·2 answers
  • The munchery advertises if you have a different lunch everyday of the year and they offer 12 soups 6 sandwich meats and 4 differ
    8·1 answer
  • Write each equation in standard form:<br> a<br> 6y=–3x–9
    10·2 answers
  • Can someone do all of those PLEASE , and show your work ! Will definitely mark as brainlest !!
    7·1 answer
  • License plates in a particular state display 2 letters followed by 4 numbers How many different license plates can be manufactur
    11·2 answers
  • Find the area of the figure below.
    5·2 answers
  • Solve the system of equations for x and y.<br> y = x + 5<br> y = 2x + 2
    10·1 answer
  • Radical form for 2 1/2 -24 1/4 -3 1/2+128 1/4
    14·2 answers
  • What do all these numbers have in common ?
    10·2 answers
  • A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!