1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lbvjy [14]
3 years ago
14

Help pleasee , thank you so much in advance

Mathematics
2 answers:
Arte-miy333 [17]3 years ago
4 0
I believe that it is 32 because if you subtract the 78-46=32
Tanzania [10]3 years ago
3 0
Pretty sure the answer would be 32. It’s basic subtraction I think.
You might be interested in
What is the x-intercept of the equation y=-5x+1,450?​
ladessa [460]

Substitute the value for y as 450

450=-5x+1

Solve for x

450-1=-5x

449=-5x

89.8=-x

x=-89.8

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Favian received a $100 gift card to a clothing store.
IgorLugansk [536]

Answer:

32n = 100 - 20

n = 2.5

he purchased 2 sweaters

Step-by-step explanation:

32n = 100 - 20

If Favian originally had $100 but spent $20 on a belt, he only had 80 left, meaning that 80 = 32n which means that he was able to but 2 sweaters and got $16 back. Therefore the formula would be 32n = 100 - 20

4 0
3 years ago
Today, the price of a new cell phone is $129.
Gnom [1K]

Answer:

54%

Step-by-step explanation:

129/240 =  0.5375  (divided to find the % change)

0.5375 * 100 (to convert decimal to percent form)

53.7 which is rounded to 54 percent (I needed to round it to the nearest whole percent number)

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Kurt's truck uses 12 gallons of gas to travel 144 miles. He has 6 gallons in the tank. How much more gas will he need to drive 3
LenKa [72]
I hope this helps you



12 gallons for 144 miles


6 galoons for 144/2=72 miles


1 gallon for 72/6=12 miles


if 1 gallon for 12 miles


how many gallons for 324 miles


?.12=1.324


?=324/12


?=27 miles
8 0
3 years ago
Which ratio is less than 7/15<br> edginuity
crimeas [40]
What is the question asking
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Give another point on the curve where the slope of the line is approximately equal to the slope of your tangent line in
    12·1 answer
  • If the fraction 396\x-10 is equivalent to -22. find the value of x.
    14·1 answer
  • Evaluate [7 - (5 - 6(5 - 3) + 4)] + 2<br><br> 27<br> 21<br> 45<br> 12<br> None of the above
    9·1 answer
  • Write an equation to represent m varies inversely as the square of q ?​
    6·1 answer
  • Kelly bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price
    11·1 answer
  • When Derek planted a tree it was 36 inches tall. The tree grew 1 1/4 inches per year. The tree is now 44 3/4 inches tall. How ma
    12·2 answers
  • The shirt costs twice as much as the shoes. Together, they cost more than $200. What is the minimum cost for each item? (Round t
    10·2 answers
  • Someone please help, i don't understand
    9·2 answers
  • What is the "least common denominator" of the following two fractions:<br><br> 1/6 and 1/2
    11·2 answers
  • Let's say you have this data: 25, 26, 24, 26, 25, 7, 8, 8, 15, 10, 25, 24, 26 What should your bin size be if you want to have 1
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!