1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ZanzabumX [31]
2 years ago
9

Kurt's truck uses 12 gallons of gas to travel 144 miles. He has 6 gallons in the tank. How much more gas will he need to drive 3

24 miles?
Mathematics
1 answer:
LenKa [72]2 years ago
8 0
I hope this helps you



12 gallons for 144 miles


6 galoons for 144/2=72 miles


1 gallon for 72/6=12 miles


if 1 gallon for 12 miles


how many gallons for 324 miles


?.12=1.324


?=324/12


?=27 miles
You might be interested in
A circle k(O) with radius 4.5 cm is given. Through point A (OA=9 cm) draw two tangents to the circle. What is the measure of the
nadezda [96]

Answer:

60º

Step-by-step explanation:

Label the radii OB and OC where AB and AC are tangents. OB and OC are 4.5 cm as they are both radii. Then we can see that OBA and OCA are both right triangles with OBA=OCA=90º. OAB=OAC=30º because the side lengths fit the criteria for a 30-60-90 triangle. OAB+OAC=60º

8 0
3 years ago
Maria's kitchen sink holds up to 103.468 liters of water. round this amount to the nearest liters
tatiyna
104 litres of water.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The level of the tide in a harbor changed from 9 1/4 ft to 4 1/2 ft above sea level over a period of 3 1/4 hr
kumpel [21]

Answer:

The answer is "\bold{- \frac{19}{13} \ / hour}"

Step-by-step explanation:

Please find the complete question in the attached file.

Calculating the difference of 9 \frac{1}{4}\ and \ 4 \frac{1}{2}  dividing the value by 3 \frac{1}{4}

\to 4 \frac{1}{2} - 9 \frac{1}{4}\\\\ \to  \frac{9}{2} - \frac{37}{4}\\\\  \to  \frac{18-37}{4} \\\\ \to -\frac{19}{4}\\\\\to -\frac{19}{4} \div \frac{13}{4}= -\frac{19}{4} \times \frac{4}{13} = -\frac{19}{13}\\

3 0
2 years ago
436+789+6543-34+368-23=<br><br><br> 15 points
dmitriy555 [2]
The answer is 8079. :)

 
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
At a garden shop, a customer buys 5 geraniums and 4 lilies for $48. Another customer pays $58 for 4 geraniums and 6 lilies. Writ
masha68 [24]

Answer:

A lily costs $7 and a geranium $4.

Step-by-step explanation:

From the question, we can write two equations. let the number of lilies be l and the number of geraniums be g, then:

5 g + 4 l = 48

4 g + 6 l = 58

Multiply the first equation by 4 and the second by 5, the number of lilies in the other gives:

20 g + 16 l = 192

20 g + 30 l = 290

Subtract the first equation from the second gives:

14 l = 98  which dividing by 14 gives  l = 7

Substituting the value  l = 7  in the first equation gives:

5 g + 28 = 48

Subtract 20 from both sides gives:

5 g = 20  divide by 5 gives  g = 4

So, a lily costs $7 and a geranium costs $4.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • There are 112 seats in the school auditorium. There are 7 seats in each row. There are 70 people seated, filling up full rows of
    11·1 answer
  • Plz help !! with the attachment will mark the best
    10·1 answer
  • The area of this circle is 72π m². What is the area of a 45º sector of this circle?
    13·2 answers
  • Marcus rode 1-1/4 miles to get from his house to his friends house he rode another 1/8 mile to get from his friends house to the
    13·1 answer
  • The cost for fudge at Candy Lane is represented by the table. The graph shows the cost of a similar fudge that Best Fudge Shop s
    6·2 answers
  • Distributive Method<br> (2x+3)(x
    13·1 answer
  • What is −n+(−4)−(−4n)+6
    6·1 answer
  • Find the area of the triangle.
    12·2 answers
  • Cuanto es dcneicneen eie neim ​
    8·2 answers
  • All ratios equivalent to 6:4.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!