B) 70t
Because for every 1 min there are 70 magazines printed
Whole-wheat bread = $2.06/lb
We need the cost of 3.8 lbs of whole-wheat bread.
So, we simply need to multiply the cost with the amount needed.
(cost per pound) × (amount of bread)
($2.06) × (3.8)
Simplify.
$7.828
Round to the nearest tenths.
$7.83
So, 3.8 pounds of whole wheat bread costs $7.83
~Hope I helped!~
Answer:
108x + 29
—————
180
Step-by-step explanation:
Answer: Anna could buy 5 sweatshirts for $75.
Step-by-step explanation:
lets figure out the price of one sweatshirt.
45/3 = 15
one sweatshirt is $15
5*15=75
so 5 sweatshirts cost $75