1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Valentin [98]
3 years ago
5

An air traffic controller spots two planes at the same altitude flying toward each other. their flight paths form a right angle

at point p. one plane is 150 miles from point p and is moving at 450 miles per hour. the other plane is 200 miles from point p and is moving at 450 miles per hour. 100 100 200 200 distance (in miles) distance (in miles) y s x p write the distance s between the planes as a function of time t.
Mathematics
1 answer:
7nadin3 [17]3 years ago
4 0

Let the units of the problem be miles and hours. The first plane's distance from point p can be described by

... x = 150 -450t

The second plane's distance from point p can be described by

... y = 200 -450t

Since their flight paths are at right angles, the Pythagorean theorem can be used to describe the distance between them (s).

... s² = x² + y²

... s² = (150 -450t)² + (200 -450t)² = 22500 -135000t +202500t² +40000 -180000t +202500t²

... s² = 40500t² -315000t +62500 = 2500(162t² -126t +25)

... s = 50√(162t² -126t +25)

You might be interested in
50 POINTS 
Tasya [4]
Hello,


The answer is

<span>B. Y-intercept of (0, −1), starts down on the left, gets closer to y = −3 on the right

Hope this helps</span>
5 0
3 years ago
Write the expression in repeated multiplication form. Then write the expression as a power.
Sidana [21]

Answer:

6^8

Step-by-step explanation:

(6^4)(6^4)

6^8

or something like that

8 0
2 years ago
Please help me.. I'm really stuck on these :(
sergij07 [2.7K]
We can fill in the numbers in the function.
y = 7.2 + 4(x-2)
y = 7.2 + 4 (2-2)
And then we can start solving it.
y = 7.2 + 4 (0)
y = 7.2

So c.
I hope I helped :)
7 0
3 years ago
If 12 apples cost $10.20 how much does one apple cost?
marta [7]
One apple costs $1.17 
Hope this helps!!
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
CAN SOMEONE PLEASE ANSWER THIS QUESTION ASAP!!
katrin [286]
Hi, the solving is in the image, answer is 50 ft

have a nice day :)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the measurement of the indicated angle to the nearest degree
    13·1 answer
  • I need to know what the answer is pretty please
    8·2 answers
  • What's a simplified form of x-1+4+7x-3
    11·1 answer
  • Translate the expression in to a sentence and simply<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7B49%7D%20" id="TexFormula1
    6·1 answer
  • For what values of x and y would AABC-ADEF?
    12·2 answers
  • HELPPP MEEEE hurrryyyy
    6·1 answer
  • Free ggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
    12·1 answer
  • Need help on this question asap
    14·1 answer
  • Find the difference.
    13·1 answer
  • If B is 60% more than A, then A is
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!