Answer:
He can buy 6 bagels.
Step-by-step explanation:
In order to figure out how much each bagel is, you need to divide $3.00 by 4. This gives you .75 because 3.00/4=75. Each bagel is therefore $0.75. Now, in order to find how many bagels you can buy with $4.50, you have to divide 4.50 by 0.75. The equation is 450/75=6. You can buy 6 bagels with $4.50.
Let me know if you need any more help. Have a nice day. :)
Answer:
C. xy²
Step-by-step explanation:
You have to add the exponents:
(xy) exponent is 1
(x) exponent is 1
Combine the (x):
xy²
Drone = $300
4 Extra Set Of Propellor = 4(25$) = $100
Answer:
y = mx + b
Step-by-step explanation:
b is your y intercept while m is your slope which is just rise over run.