1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marianna [84]
3 years ago
9

How to solve fractions

Mathematics
2 answers:
DENIUS [597]3 years ago
5 0
Ok, so if you have a division problem you flip one of the fractions and multiply across

MULTIPLY: find the common denominator and multiply the numerator only and simplify the answer

Add: Same thing find common denominator and add the numerators and simplify the answer

Subtract: Same as addition but subtract the numerators.
777dan777 [17]3 years ago
4 0
Well it depends...... (.5= 1/2)
You might be interested in
Select all the expressions that are equivalent to 4 - x.
Andre45 [30]
Im pretty sure it’s A,B,D
5 0
2 years ago
A ladder 15 feet long leans against the top of a structure at a 60 degree angle to the ground. What is the height of the buildin
Goshia [24]

Answer:

height of the building is 12.99 feet.

Step-by-step explanation:

given, try to analyse:

  • ladder 15 feet long.
  • 60 degree angle to the ground.

the height of the building is opposite to the angle 60° and given hypotenuse, the ladder of 15 feet long.

using sine rule:

sin(x) = \frac{opposite}{hypotenuse}

sin(60) = \frac{opposite}{15}

opposite = sin(60) *15

opposite = 12.99feet

Therefore the height of the building is 12.99 feet.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
an electrician has 4.1 meters of wire.How many strips of 7 tenths can be cut?and how much wire will be left over?
9966 [12]
If we’re talking about tenths, it would be .5 meters, with .6 meters of wire left over

0.5 meters per strip
0.6 meters left over
7 0
2 years ago
Sally is going to the store to buy chocolate chip cookies for the class party. She sees a 16 oz. bag of cookies for $5.99 and a
Alex17521 [72]

Answer:

The 16 oz. bag for $5.99 is the better deal.

Step-by-step explanation:

We need to find the unit rate.

So a 16 oz. bag for $5.99, and a 22 oz. bag for $6.25.

All we need to do is divided the ounces by the prices.

16 divided by 5.99 is 2.67111853, rounded it's 2.70.

And 22 divided by 6.25 is 3.52

2.70 is way less than 3.52, so it's the cheapest and the better deal.

5 0
2 years ago
HELP PLZ WITH THIS MATH PROBLEM QUICKLY!!!!!!!!!!1111
exis [7]

Answer:

You can refer the diagram I have solved.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The height (h) of a fireball launched from a Roman candle with an initial velocity of 64 feet per second is given by the equatio
    5·1 answer
  • X^2+(x-8)^2-3(x+2) = 2(x+9)
    13·1 answer
  • During the first week of the year, Angelina's dad give her $10 and says that he will give her $10 more each week for the rest of
    9·2 answers
  • What is 97/50 as a decimal
    15·2 answers
  • Would really appreciate it if someone could help!! Have been stuck on the question alll day !
    15·1 answer
  • Graph the solution to this system of inequalities in the coordinate plane.
    5·1 answer
  • 2x² + 4x + 4 + x² + 1 = 180
    10·1 answer
  • Find hcf and lcm of algebraic terms 3pqr, 24pr², 30pq²r²​
    14·2 answers
  • Help please, ill give 5 stars, and brainly ofc (if correct)
    10·2 answers
  • Which of the following statements is true?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!