1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ad-work [718]
2 years ago
10

Bars of soap come in packages of 6 and packages of 20. the 6-bar pack costs $7.86, and the 20-bar pack costs $25. which is the b

etter deal? what is the price per bar of the better deal?
Mathematics
1 answer:
sattari [20]2 years ago
5 0
6 Pack Price:
divide total price by number of bars in the pack

=$7.86 ÷ 6 bars
=$1.31 per bar


20 Pack Price:

=$25 ÷ 20 bars
=$1.25 per bar


ANSWER: The 20 pack is a better deal with a lower price per bar. The 20 pack is $1.25 per bar. The 6 pack is $1.31 per bar.

Hope this helps! :)
You might be interested in
A video store is selling previously owned DVD'S for 40% off the regular price of $15. What is the sale price of the DVD's?
belka [17]

Answer:$9

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Describe youre version of a best freind
Alecsey [184]

Answer:

To me is a best freind is someone who has my back no matter what.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A fifteen-passenger van is rented for a family vacation. The van rental is $60 per day,
bazaltina [42]

Answer:

3d

Step-by-step explanation:

$60 + $145 = $205

$205 x 3 = $615

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
James is following this recipe to make flapjacks. James uses 600 g of margarine. How many flapjacks is James making? Recipe: Mak
alina1380 [7]

Answer:

75 Flapjacks

Step-by-step explanation:

You must divide 120 by 600 in order to get your answer. As it says 120 margirine to make 15 flapjacks which is equal to one batch, you must then divide 600 by 120 and then multiply 5 by 15 to get 75. I hope this helped.

(brainliest?)

4 0
3 years ago
Use the figure to the right to find the value of PT. Pt=4x + 9 and TQ= 6x - 5
zhuklara [117]

Answer:

The answer is

Step-by-step explanation:

PT 4x+9

TQ 6x-5

PT 13x

TQ 1x

The value of PT is 13 x

6 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the product in simplest form x^2+9x+18/x+2 times x^2-3x-10/x^2+2x-24
    7·2 answers
  • Question 4
    12·1 answer
  • Determine whether the polynomial is a difference of squares and if it is, factor it.
    8·1 answer
  • f(x) = −16x2 + 24x + 16 Part A: What are the x-intercepts of the graph of f(x)? Show your work. (2 points) Part B: Is the vertex
    6·1 answer
  • Does anyone know the answer?
    6·2 answers
  • What is the answer plz help
    13·1 answer
  • What is the slope of the line that contains these points? x- 31, 36,41,46 y- 10,8,6,4
    13·1 answer
  • A boy at an amusement park has 65 ride tickets. Each ride on the roller coaster costs 7 tickets. After riding the roller coaster
    8·1 answer
  • Please solve these hjgh
    15·1 answer
  • Which of the following would be an acceptable first step in simplifying the expression
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!