1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alex41 [277]
3 years ago
11

Kara bought a DVD for $22 and a CD for less than the cost of the DVD. let C represent the cost of the CD. write an inequality to

show the cost of the CD.
Mathematics
1 answer:
Kruka [31]3 years ago
5 0

22 - w

that is an equatoin that would work because it doesn't give you anymore anything

You might be interested in
Which equation shows y=−1/2x+4 is in standard form?
lukranit [14]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
What are the difference between the elimination method, graphing method and the substitution method
Troyanec [42]

Answer:

Step-by-step explanation:

Elimination method involves making two coefficients equal in order to get rid of one variable and finding the other.

Graphing method is using the intercepts the plotting your points on a graph.

Substitution method involves using change of subjects and then substituting the equation for the variable.

7 0
3 years ago
Please help with this
ololo11 [35]

Answer:

f(x) = 100(1.05)^t

8 0
2 years ago
1/5 of the shoes in a factory are green. If you pick a shoe, replace it, pick another shoe and replace it, and pick a third shoe
Bogdan [553]

Answer: I believe it’s 3/5

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Someone help me solve this question please, I’m confused and with work please
podryga [215]
Its a square( same sides)
its a right-angled triangle as half
18²=a²+a²
a=12.73
6 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help on my math
    9·1 answer
  • Find the x-intercepts of the parabola with vertex (-5,80) and y-intercept (0,-45). Write your answer in this form (x of 1 , y of
    15·1 answer
  • Betty is saving up her allowance. If she starts with $15 and ends up with $135 after 6 weeks, how much does she get each week?
    13·2 answers
  • Anyone get this I need serious help!!
    12·1 answer
  • Carl scored 32 on the ACT mathematics Test and 730 on the mathematics portion of the SAT. If the ACT Math Test had a mean score
    5·1 answer
  • Use only the digits 0 - 9 and the decimal and the negative sign, if needed, to fill in the blank. If f(x) = 2x + 9, then f(-1) =
    14·2 answers
  • If a 24-oz bottle of water costs $2.16, what is the cost per ounce ?
    10·1 answer
  • 2/5(10)^x=40 what is x
    14·1 answer
  • Help please, an explanation would be greatly appricatated.
    9·2 answers
  • Question 3 of 10
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!