1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
True [87]
3 years ago
11

If measure of angle X = 63, what is measure of angle YZW? A. 63 B. 90 C. 17 D. 27

Mathematics
1 answer:
kenny6666 [7]3 years ago
6 0
27 because all angles added must equal 90
You might be interested in
What’s the value of x?<br><br> What’s the angle measures
slava [35]
7 I just took the test! Hope this helped
4 0
2 years ago
If -3x–7 =23 then 6x=?
vovangra [49]

Answer:

6x = -60

Step-by-step explanation:

-3x - 7 = 23

-3x = 30

x = -10

6(-10) = -60

8 0
3 years ago
Southern Florida has a mild climate. Which statement about the probability of snow in June in southern Florida is most likely tr
Allisa [31]

Answer:

The probability of snow is about 0.75

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
31 gallons of gas cost $82.15. What is the unit rate for 1 gallon of gas ?
alexgriva [62]
Divide total price by gallons:

82.15 / 31 = 2.65 for 1 gallon
7 0
3 years ago
What is the ratio of hexagons to rectangles?
Butoxors [25]

Answer:

4:6

Step-by-step explanation:

um there is no picture to count from so i will created a random one which was 4:6

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The radius of the sphere is 10 unit
    14·1 answer
  • Mario’s house has a rectangular door and a rectangular window that are similar shapes. Each dimension of the door is 1.8 times t
    15·2 answers
  • Write an equation of the line that passes through the given points and is parallel to the given line 1. (4,1);y=-2x+7 2. (0,6);y
    15·1 answer
  • On Monday, Torrance practiced the violin for 4/10 of an hour. On Tuesday, he practiced for 1 6/8 of an hour. How much time did h
    9·1 answer
  • What would be the answer to this ?
    15·1 answer
  • Louis started a table showing a multiplication patterns complete the table describe a pattern you see in the products
    15·1 answer
  • Mr. Singleton wants to buy a new television. The regular price is $999. The store is offering a 25% discount and a sales tax of
    14·1 answer
  • Hailey was given a box of assorted chocolates for her birthday. Each night, Hailey treats herself to some chocolates. The number
    15·2 answers
  • Algebra<br> Help me with this question
    13·1 answer
  • Choose the graph that matches the following system of equations: (6 points)
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!