1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arte-miy333 [17]
3 years ago
15

You are making a $120,000 investment and feel that a 10 percent rate of return is reasonable given the nature of the risks invol

ved. you feel you will receive $48,000 in the first year, $54,000 in the second year, and $56,000 in the third year. you expect to pay out $12,000 as an additional investment in the fourth year. what is the net present value of this investment given your expectations

Business
1 answer:
Vika [28.1K]3 years ago
5 0

Net Present Value is the difference between the present value of cash flows and the initial investment.

Net Present Value = Present Value of cash flows - Initial Investment

The following image shows the Net Present value of the cash flows:

Net Present Value = $122,142 - $120,000

Net Present Value = $2,142

You might be interested in
A retail outlet for calculators sells 700 calculators per year. it costs ​$2 to store one calculator for a year. to​ reorder, th
Marat540 [252]

Answer:

if Andre orders 500 boxes at a time his anual inventory cost with holding cost included should be $150,030.

Explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Petra, Inc. has collected the following data.​ (There are no beginning​ inventories.): Units produced 580 units Units sold 580 u
Debora [2.8K]

Answer:

Operating income is $28,197.2

Explanation:

In order to calculate operating income, first we have to calculate total product cost per unit which is calculated as shown below:

Direct material per unit = $30

Direct labor = $35

Variable manufacturing overhead per unit = $10

Fixed manufacturing overhead per unit = 23,000 ÷ 580 = $39.66 per unit

Product cost per unit = 30 + 35 + 10 + 39.66 = $114.66

Now compute operating income as shown below:

Total sales = Per unit sales price × Units sold

                  = $230 × 580

                  = $133,400

Cost of goods sold = Units produced × product cost per unit

                                = 580 × 114.66

                                = $66,502.8

Gross profit = Sales - COGS

                    = 113,400 - 66,502.8

                    = $46,897.2

Fixed selling and administrative cost = $10,000

Variable selling and administrative cost = 15 × 580 = $8,700

Total selling and administrative cost = 10,000 + 8,700 = $18,700

Operating income = Gross profit - total selling and administrative cost

                               = $46,897.2 - 18,700

                               = $28,197.20

7 0
3 years ago
Vilal
shepuryov [24]

Answer:

I'm sorry but you got your task is to find 10 hidden words that in a group of jumbled letters in the box below? Where is the box below I do not see nothing?

7 0
2 years ago
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME WITH MY ECONOMICS CLASS I BEEN STRUGGLING ON IT PLEASEEE HELP ME !!!!
vitfil [10]

Answer:

can u tell me what it is and I'll help

8 0
3 years ago
John works part-time for a moving company and earns a total of $116 each weekend. A friend invites him to go on a cruise next we
adell [148]

Answer: $116

Explanation: Opportunity cost refers to the loss of profit by an individual or a firm when one chooses to go for best alternative instead of the second best alternative.

In the given case, John has two alternatives and if he chooses to go on the trip it would cost him the loss of $116 salary that he receives.

Thus the opportunity cost of going on the trip would be $116.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Which of these options for saving money typically offers the most liquidity?
    15·2 answers
  • ____ components for eating disorders account for 40 to 60 percent of risk for anorexia
    9·1 answer
  • When Sewsavor developed a food delivery application, a majority of people started using and recommending the application. Howeve
    8·1 answer
  • Kirk wants to attend a four-year college. Which cost factors does Kirk need to research for the out-of-state school he wants to
    10·2 answers
  • FedEx Corp stock ended the previous year at $103.39 per share. It paid a $0.35 per share dividend last year. It ended last year
    12·1 answer
  • Goods lawfully bearing trademarks or using patents and copyrighted material but entering the American markets without authorizat
    9·1 answer
  • When an accelerated depreciation method is used to calculate depreciation expense: Multiple Choice the accumulated depreciation
    5·1 answer
  • A family with an income of 70,000 receives a raise of 2% in a year when inflation is 5%. Find the decrease in purchasing power.
    13·1 answer
  • g The perfectly competitive firm's supply curve: Group of answer choices coincides with its perfectly elastic demand curve. is t
    6·1 answer
  • the most likely outcome when both aggregate supply and aggregate demand increase is: a rise in inflation. higher employment. an
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!