1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
TEA [102]
3 years ago
13

A rectangular storage container with an open top has a volume of 14 m3. The length of its base is twice its width. Material for

the base costs $5 per square meter; material for the sides costs $4 per square meter. Express the cost of materials as a function of the width of the base.

Business
1 answer:
Romashka [77]3 years ago
6 0

Answer:

Total cost=10x^{2} dollars+\frac{168dollars}{x}

Explanation:

First at all, let's see the figure in the attachment where we define:

Width is "x", Lenght must be "2x" and Height is "h".

The volume of a rectangular storage container is defined as:  

V=lengh*width*height

So, replacing values, we have:

V=2x^{2} h

Considering that V=14m3 we can clear "h" in function of "x" (the width):

V=2x^{2} h=14; h=\frac{7}{x^{2}}

Now, we calculate the areas of the container:

Ax_{1} =x*h\\Ax_{2}=2x*h\\Ax_{3}=2x*x

Where: Ax1 is the side 1 area; Ax2 is the side 2 area and Ax3 is the base area

Replacing "h" on the previous equations, we have:

Ax_{1}=x*h=x*\frac{7}{x^{2} }=\frac{7}{x}\\Ax_{2}=2x*h=2x*\frac{7}{x^{2} }=\frac{14}{x}\\Ax_{3}=x*2x=2x^{2}

<em>Remember that the container is open at the top, so we have to calculate just one area in the base. The sides 1 and 2 are 2 of each one</em>.

So, we have: Total area = 2*Ax1 + 2*Ax2 + Ax3

Now for the total cost of materials, we have: Total cost=Cost (2*Ax1) + Cost (2*Ax2) + Cost (Ax3)

For the sides 1 and 2, we have a cost of:

Cost Ax_{1}=\frac{7}{x}m^{2} *\frac{4 dollars}{m^{2} }=\frac{28dollars}{x}\\Cost Ax_{2}=\frac{14}{x}m^{2} *\frac{4 dollars}{m^{2} }=\frac{56dollars}{x}\\Cost Ax_{3}=(2x^{2})m^{2}*\frac{5 dollars}{m^{2}}=10x^{2}dollars\\

Finally, total cost is:

Total cost=2*\frac{28 dollars}{x} + 2*\frac{56 dollars}{x} + 10x^{2} dollars\\Total cost=10x^{2} dollars+\frac{168dollars}{x}

You might be interested in
Myers Corporation has the following data related to direct materials costs for November: actual costs for 5,000 pounds of materi
Anastasy [175]

Answer:

A. $1,020 unfavorable.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following would make the best thesis statement for a debate? a. Art and music classes are great. b. Schools should
Novosadov [1.4K]
The best answer choice would be "B". This gives the main idea of what your debate would be about. It is also clear, and not biased or opinionated.

I hope this helps!
~cupcake
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rice company has a unit selling price of $520, variable costs per unit of $286, and fixed costs of $163,800. compute the break-e
larisa [96]
Selling price = p = 520
variable cost per unit = vc = 286
fixed cost = fc = 163,800.
unit sold = x

520 * x = 286 * x + 163,800
520x = 286x + 163,8000
520x - 286x = 163,800
234x = 163,800

x = 163,800 / 234 = 700 units to reach break even point.
unit contribution margin = p - vc = 520 - 286 = 234 per unit.

5 0
3 years ago
During 2021, Falwell Inc. had 610,000 shares of common stock and 61,000 shares of 9% cumulative preferred stock outstanding. The
Korvikt [17]

Explanation:

I dont k ow and I dont care

6 0
2 years ago
Now suppose the U.S. government does not know the demand curve for pollution and, therefore, cannot determine the optimal tax to
vladimir1956 [14]
https://www.chegg.com/homework-help/questions-and-answers/power-stations-emit-sulfur-dioxide-waste-product-generates-cost-society-paid-firm-therefor-q7518299
4 0
3 years ago
Other questions:
  • (LaVilla) LaVilla is a village in the Italian Alps. Given its enormous popularity among
    8·1 answer
  • Flannigan Company manufactures and sells a single product that sells for $620 per unit; variable costs are $372. Annual fixed co
    9·1 answer
  • Watches, an online watch store, recently adopted a new enterprise resource planning (ERP) system to help keep track of the compa
    13·1 answer
  • A(n) _______________ leader is one who is focused on developing a long term vision for the company and who uses a charismatic pe
    6·1 answer
  • Ballard Company uses the perpetual inventory system. The company purchased $9,800 of merchandise from Andes Company under the te
    10·1 answer
  • Calculating the rate of return allows you to determine: ________.
    7·1 answer
  • The price of apples falls. what happens in the market for apple pies?
    5·1 answer
  • Please study the case about the "Time Warner Cable" on page 467 and write an analytical and evidence based paper of minimum five
    14·1 answer
  • Career Cluster
    5·1 answer
  • The company expects an annual need for 5,000 switches. If the company makes the product, it will have to utilize factory space c
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!