1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reika [66]
3 years ago
14

Find the length of segment CD with points C(2,2) and D (-1,8)

Mathematics
1 answer:
kumpel [21]3 years ago
6 0

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Calculate the length using the distance formula

d = √ (x₂ - x₁ )² + (y₂ - y₁ )²

with (x₁, y₁ ) = C(2, 2) and (x₂, y₂ ) = D(- 1, 8)

CD = \sqrt{(-1-2)^2+(8-2)^2}

     = \sqrt{(-3)^2+6^2}

     = \sqrt{9+36} = \sqrt{45} ≈ 6.7 → D

You might be interested in
Please help me please I’m being timed
pshichka [43]

Answer:

point symmetry if no symmetry isn't an option as it looks grayed out and not clickable

5 0
2 years ago
To complete a task in 16 days a company needs
Kitty [74]

Answer: depends on the task.

Step-by-step explanation: If it is one where it is for an important person, make anyone available do it. If it's very complicated, get your smartest person do it. Not very complicated, ask for anyone who is up for the job.

7 0
3 years ago
d) If the circumference of the circular base of a cone is 44 cm and its height is 30 find its volume.​
lana66690 [7]

Answer:

CSA =220sq.cm

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Jen needs to save $180 for a new camping tent. She is able to save $9 each week. How many weeks will Jen need to save to reach h
Lyrx [107]
20 weeks long all you have to do is to 180\9
3 0
3 years ago
What is the result when 4x3 + 4x² + 13x + 6 is divided by 2x + 1?
Nitella [24]

Answer:

2x^2+x+6

Step-by-step explanation:

if the 4x3 meant 4x^3, then im pretty sure this is the correct answer

3 0
4 years ago
Other questions:
  • Un granjero vende 1/4 parte de su granja,dedica a la ganadería 1/8 parte y cultiva lo que queda,¿que parte de la granja cultiva?
    8·1 answer
  • Bonnie purchased a 30 ounce package of chocalte chunk cookies for $2.40.What is the cost per ounce
    15·1 answer
  • Explain why 6:4 and 18:8 are not equevalent ratios
    8·1 answer
  • Which scenario best matches the linear relationship expressed in the equation y = 13.50x + 300?
    13·2 answers
  • For the data in the table, does y vary directly with x? If it does, write an equation for the direct variation.
    6·1 answer
  • Anyone please??? I don't know what this even is
    9·1 answer
  • PLS HELP 100 POINTS!!!!!!!!!!!!!!! A female orca eats 125 kilograms of marine animals each day. At this rate, how many days will
    14·1 answer
  • Calculate the amount of money​ you'll have at the end of the indicated time​ period, assuming that you earn simple interest. You
    5·1 answer
  • Tom Johnson worked 32 hours this week for $9.25 per hour. What is Tom’s gross pay for the week?
    6·1 answer
  • Write an equation for each word problem. Then solve.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!