1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mariana [72]
3 years ago
13

Isaac made 4 stacks of wooden blocks. The first stack was 5 blocks tall. The second stack was 9 blocks taller than the first. Th

e third stack was 6 blocks shorter than the second stack, and the last stack was 7 blocks taller than the third stack. How many blocks did Isaac use in all?
Mathematics
2 answers:
Readme [11.4K]3 years ago
8 0

Answer:

11

Step-by-step explanation:

kotegsom [21]3 years ago
4 0

Answer: Isaac used 40 blocks in all.

Step-by-step explanation:

The first stack was 5 blocks tall. The second stack was 9 blocks taller than the first. This means that the number of blocks in the second stack is 5 + 9 = 14 blocks

The third stack was 6 blocks shorter than the second stack. This means that the number of blocks in the third stack is 13 - 6 = 7 blocks

The last stack was 7 blocks taller than the third stack. This means that the number of blocks in the last stack is 7 + 7 = 14 blocks

The total number of blocks that Isaac used would be

5 + 14 + 7 + 14 = 40 blocks

You might be interested in
a cook needs 12 pounds of flour he wants to spend the least amount of money if a 2 pound bag costs $1.59 and a 5 pound bag costs
Virty [35]
He should buy two 5 pound bags and one 2 pound bag.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate 20 + 6x when x = 0.
bulgar [2K]

Answer:

If x=0 then the answer is 20.

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
At the gas station, each liter of gas costs $ 3 $3dollar sign, 3, but there's a promotion that for every beverage you purchase y
IgorC [24]

Answer:

Yes! Our total savings on gas proportional to the number of beverages you purchase.

Step-by-step explanation:

Here, each liter of gas costs $3.

Every beverage you purchase you save $0.20.

So, if you purchase for $9, you will save 3*$0.20  = $0.60

So, this is proportional because when increase in purchase, there is proportional increase in savings.

6 0
3 years ago
An oil tank in the shape of a cylinder has a diameter of 40 feet and a height of 32 feet. Which expression can be used to find t
Volgvan

The volume of a cylinder is pi*r^2*h

The radius is half the diameter, so 40/2=20, and the radius is 20 ft.

Plugging in: pi*20^2*32=pi*400*32=12800pi=40212.38597

So the volume is about 40212.4 ft^3 and the expression we used is pi*20^2*32

Hope this helped!

8 0
3 years ago
Give g(x)=2x+3, find g(-3)
amid [387]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

g(x)=2x+3

La derivada de un polinomio es la suma de las derivadas de sus términos. La derivada de cualquier término constante es 0. La derivada de ax  

n

 es nax  

n−1

.

2x  

1−1

 

Resta 1 de 1.

2x  

0

 

Para cualquier término t excepto 0, t  

0

=1.

2×1

Para cualquier término t, t×1=t y 1t=t.

2

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve the porportion 16/50=x/156.25
    7·1 answer
  • A cone has a height of 17 years and a diameter of 28 yards. What is it’s volume?
    5·2 answers
  • How do I solve this? Thank you!
    10·1 answer
  • One adult and 3 student tickets cost $11.50. Three adult and 2 student tickets cost $17.00.
    10·1 answer
  • The original cost is $25. The item has a discount of 20% off. What is the discount amount?
    8·1 answer
  • Michael goes to the store to buy apples. He buys 3 apples for $3.75. What is the unit rate?
    15·1 answer
  • El precio de las acciones en tecnologia era $9.69 el día de ayer. Hoy el precio bajó a $9.58. Hallar el porcentaje de disminució
    14·1 answer
  • Right answer gets brainlist
    11·1 answer
  • I need help with this
    6·1 answer
  • Find the measure of the missing angles.<br> 99<br> e<br> f<br> d
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!