I think so that graph will help you...................................
No your friend I’d not correct although the slope is 4, the y-intercept is -3 because of the minus 3 in the equation.
What do you mean I don’t get it
If $0.35=1 ounce
?=8.5 ounces
8.5/1*$0.35=$2.975 Therefore 8.5 ounces cost $2.975
If 1 ounce =$0.35
12.2 ounces=?
12.2/1*$0.35=$4.27
Therefore 12.2 ounces cost $4.27
Step-by-step explanation:
6 bananas each price $1.5 = 6*$1.5 =$9
5 orangds each price $3 =5* $3 = $15
the total price of banana and orange are
totol price = banana price + orange price
= $9 + $15
= $24