1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
TEA [102]
2 years ago
14

Intellectual property law deals with

Mathematics
1 answer:
konstantin123 [22]2 years ago
6 0

Answer:

B: Concepts with monetary value

Step-by-step explanation:

for future reference the exact meaning of intellectual property law is the rules for securing and enforcing legal rights to inventions, designs, and artistic works. it is obviously easy to draw the connections from the meaning to the answer B.

You might be interested in
Need help asap for geometry​
kupik [55]

Answer:

35

Step-by-step explanation:

40=1/2(115-x)

80=115-x

-35=-x

x=35

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is combined mean
FromTheMoon [43]
Combined in mathematics is to add together to find a total. If you combine 1 and 2 you get 3.
7 0
2 years ago
Jesse buys a necklace that is on sale for 25% off the original price is 119.50 if tax is 7% what is the total price that Jesse w
trapecia [35]

Answer:

$95.89875

Step-by-step explanation:

The original price of the necklace is 119.5. And we are subtracting 25% from this. 119.5 - 25% = 119.5 - 1/4 since 25% is 25/100 which is also 1/4.

So without tax, the price of the necklace is 119.5 - 29.875 which is 89.625.

The tax is 7%. So we should add 89.625 to 7%. This is complicated, but it should result in 95.89875.

If we round this to the nearest cent, it should be <em>$95.9</em>.

6 0
2 years ago
A triangle has side lengths of (3.76 + 1.7) centimeters, (1.36 + 1.1) centimeters,
pychu [463]

Answer:

Step-by-step explanation:

our triangle has one length:     3.76+1.7=5.46

                           another side: 1.36+1.1=2.46

                            last side:        7.1+5.1=12.20

Perimeter is=5.46+2.46+12.20=20.12 cm

7 0
3 years ago
Create an inequality for the situation below.<br><br> Please help!!
OlgaM077 [116]

1 gallon of milk costs 0.50 more than 5 times a gallon of water.

From that information milk is 5x +0.50 the cost of water.


The cost of milk is $3.75, so now we have:

3.75 = 5x + 0.50


Subtract 0.50 from each side:

3.25 = 5x

Divide both sides by 5:

X = 3.25 / 5

x = 0.65

The cost of water = $0.65

8 0
3 years ago
Other questions:
  • You can buy an escape room pass that allows you 8 visits for a total of $72 . What is the unit rate for the card in dollars per
    6·1 answer
  • Is Sylvia buys 5 shirts for $75 a unit rate?
    12·2 answers
  • A cylindrical rain barrel has a radius of 2 feet and holds a total of 30 cubic feet of water. How tall is the rain barrel? Use 3
    8·2 answers
  • What will be the remainder when 6x ^5+ 4x^4 -27x^
    12·1 answer
  • 20.
    5·1 answer
  • I need help on this question 1/2x2x6
    12·1 answer
  • 1. A 42 inch television is 40.6 inches wide. Using the diagram below, determine the
    11·1 answer
  • Which rule describes the relationship between the input and output pairs in the following table?
    11·1 answer
  • Find the missing lengths of the sides.
    6·1 answer
  • The dimensions of a solid block of cheese in the shape of a triangular prism are shown below.wich of these is the best estimate
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!