1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jarptica [38.1K]
3 years ago
11

Una tienda de sándwiches sirve 4 onzas de carne de queso en cada sandwich. Después de una hora de hacer sándwiches, el dueño de

la tienda ha usado 91 onzas totales de carne y queso
Mathematics
1 answer:
Irina18 [472]3 years ago
5 0

Answer:

Translation. There is not a question aksed.

A sandwich shop serves 4 ounces of meat and cheese in each sandwich. After one hour of making sandwiches, the owner of the shop has used a total of 91 ounces of meat and cheese.

You might be interested in
Mariana has 5 tangerines and decides to give it to the students in her classroom, but since there are 29 students in her classro
marin [14]

Step-by-step explanation:

Well, to be perfectly honest in my humble opinion, of course without offending anyone who thinks different from my point of view but also by looking into this matter in a different perspective and without condemning one's view and by trying to make it objectified and considering each and everyone's valid opinion, I honestly believe that I completely forgot what I was going to say.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the cost of one cranberry and one banana nut muffin?
Bezzdna [24]
So for the cranberry muffin, for every 12 (a dozen) it's $3
Banana nut muffin: for every 12, it's $4.32
take the $3 and divide it by 12 which is $0.25 for every cranberry muffin
take $4.32 divide by 12 and you get $0.36 for every banana nut muffin
so $0.25 + $0.36 = $0.61
Therefore the answer is B
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Julie has a jewlery box shaped like a cube. The volume of the jewlery box is v cubic inches. Write an
Stolb23 [73]

Answer: ∛v

Step-by-step explanation:

Since we know volume is measured height x width x length, we know the equation we'd use here would be:

___ x ___ x ___ =  v in³

If this was area, we would have ___ x ___ = v in², and it would be easy to find each blank. You would just find the square root of "v", making your answer √v.

When you have 3 things multiplied by each other (that are exactly the same, which is the situation here since this is a cube), you will want to find ∛x (if x is our unknown variable). This means that we are finding ONE-THIRD of the number ... sort of. So if x was equal to 8, then ∛x = 2, because 2 x 2 x 2 = 8.

In our situation here, x = v, and since we don't know the actual number, we will keep it as a square root, so the answer to your question is ∛v.

I really hope I was able to explain easy enough, feel free to ask anything else!

7 0
3 years ago
Will mark brainlist if its right
lakkis [162]

Answer:

No solution

Step-by-step explanation:

-5r + 6 ≤ -5( r+2 )

-5r + 6 ≤ -5r -10

6 ≤ -10

7 0
2 years ago
The width of the fountain in Luke's drawing from the example is 2 cm. What is the width of the fountain in Isabella's scale draw
Otrada [13]

Answer:

Do you have a image of the fountains, send it to me.and I'll help

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Bev went to lunch with some friends. The bill, including tax, was $20. Bev left a tip of $5.
    5·2 answers
  • A soma de três númerosemanas é 8470. O primeiro é 4319 e o segundo é 1843. Determine o terceiro número
    11·1 answer
  • What is ten times more than 100
    14·1 answer
  • F(x)=25x^2-10x+1 what is the the value of the discriminant of f ​
    10·1 answer
  • A(n) _____ is the intersection of a solid and a plane.
    7·2 answers
  • Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs.
    9·1 answer
  • Help with this question, please!! I need serious help on this question!
    15·1 answer
  • Complete the chart below.​
    6·2 answers
  • Help....................btw school test
    7·2 answers
  • According to the New York times article in 2009, the average selling price of a LCD TV was $700. What would be the cost of the s
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!