Answer:
5 pounds of coffee
Step-by-step explanation:
Let the number of pounds of coffee bought be 'x'.
Given:
Value on gift card = $90
Value of coffee per pound = $8.09
Money left after buying coffee = $49.55
Now, using unitary method,
1 pound cost = $8.09
∴ 'x' pounds cost = ![8.09x](https://tex.z-dn.net/?f=8.09x)
Now, Money left = Total money on gift card - Cost of coffee.
![49.55=90-8.09x\\\\8.09x=90-49.55\\\\8.09x=40.45\\\\x=\frac{40.45}{8.09}=5](https://tex.z-dn.net/?f=49.55%3D90-8.09x%5C%5C%5C%5C8.09x%3D90-49.55%5C%5C%5C%5C8.09x%3D40.45%5C%5C%5C%5Cx%3D%5Cfrac%7B40.45%7D%7B8.09%7D%3D5)
Therefore, Lashonda bought 5 pounds of coffee.
44 divided by 10 will give you the answer
Answer:
Step-by-step explanation:
if you could rephrase this i would answer it
Answer:12 packs
Step-by-step explanation:4.5x4 is 18 then u divided 4.5,3 times to make 1.5 after that 3x4=12 or you could divide 18 by 1.5 and get the same answer
Possibilities:
3:11, 6:22, 12:44