1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Galina-37 [17]
2 years ago
10

At a football game, a vender sold a combined total of 196 sodas and hot dogs. The number of sodas sold was three times the numbe

r of hot dogs sold. Find the number of sodas and the number of hot dogs sold.
Mathematics
1 answer:
enyata [817]2 years ago
3 0

49 dogs and 147 sodas

You might be interested in
A container has
Aneli [31]

Answer:

there may be 16 but I am not sure

5 0
3 years ago
Help me..............................................................................
vovangra [49]
Answer: C. $7.50 per box.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write a unit rate for the situation. $1.98 for 6 bananas
USPshnik [31]
A unit rate is when you find a rate when one variable (or value) is equal to one.

Let's find the unit rate for the price of the bananas. 

1.98/6= 0.33

It is 33 cents for one banana. That is the unit rate. 

I hope this helps!
~kaikers
4 0
2 years ago
If y=kx, where k is a constant, and y=24 when x=6, what is the value of y when x=5
Phoenix [80]
I hope this helps <span>24 = k * 6  </span><span>4 = k  </span><span>y = kx  </span><span>y = 4x  </span><span>y = 4 * 5  </span><span>y = 20 

</span>
6 0
3 years ago
Marcus bought a phone on sale that was discounted 1/6 the
Flura [38]

Answer:

2700 I believe

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Perform the operation and reduce the answer fully. 1/10 + 2/9 =
    9·1 answer
  • Help and what does a = with a line through it mean ?
    8·1 answer
  • Is the answer D 108 square cm​
    9·2 answers
  • Please help mee get the answer today
    14·1 answer
  • Subtract 4’ 1” - 3’ 7”
    12·1 answer
  • Im confused with this​
    14·2 answers
  • A yoga instructor offers two options for classes.
    13·1 answer
  • Help please, asap. thank you
    11·2 answers
  • 4.
    5·1 answer
  • Two cans of paint and one roller cost $58. Three cans of the same paint and two rollers cost $92. What is a reasonable price for
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!