1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maw [93]
3 years ago
8

Fraction : Mary bought 3 3/4 m of lace. She used 1 1/6 m of lace for her new dress. How much lace is left with her? I need state

ments
Mathematics
1 answer:
Amanda [17]3 years ago
5 0

Answer:

2 7/12.

Step-by-step explanation:

Subtracting:

3 3/4 - 1 1/6

Bring together the whole numbers and the fractions:

= 3 - 1 + 3/4 - 1/6       The LCD of 4 and 6 is 12 so we have:

3 - 1 + 9/12 - 2/12

= 2 + 7/12

= 2 7/12.

You might be interested in
Simply (-8.5)(-5)(-2). Help 21 POINTS
Serggg [28]

(-8.5)(-5)(-2)

= (-8.5)(10)

= -85

answer

- 85

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
find the length of the line segment with end points (7,2) and (-4,2) explain how you arrived at your solution
Inga [223]

Answer:

<h2>11 units</h2>

Step-by-step explanation:

Method 1:

The formula of a distance between two points:

d=\sqrt{(x_2-x_1)^2+(y_2-y_1)^2}

We have the points (7, 2) and (-4, 2). Substitute:

d=\sqrt{(2-2)^2+(-4-7)^2}=\sqrt{0^2+(-11)^2}=\sqrt{11^2}=11

Method 2:

Look at the picture. Mark points in the coordinate system.

Read the length of the segment.

6 0
3 years ago
What is the ratio 18 to 27 written as a fraction in lowest terms?
Rina8888 [55]

Answer:

6/9

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Could you guys please help answer this question and also could guys show the work how you got the answer please
Allisa [31]
24 in total. 8 were solo. The test group. 24-8=16 group. 16/24=(66+2/3)%
Answer I
5 0
3 years ago
Solve for x.
AlladinOne [14]

Answer:

a is answer because of bodmas rule

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 3x-11y=-1<br> 2x-5y=-3<br> x=<br> y=
    9·2 answers
  • Is this the correct answer?
    13·1 answer
  • Mrs. Jones decided to buy some pencils for her class. She bought 6 packages of pencils, and each package contained 38 pencils. T
    10·2 answers
  • Selling price of a comic book: $1.70. Sales tax rate: 4%
    9·1 answer
  • 3/7 of the people who live in the apartment building are men. 5/8 of the remaining people are women. The rest are children. a to
    15·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $2.90 for 3 muffins. What is the price per dozen?
    13·2 answers
  • Are the Triangle similar? Why or why not?
    5·2 answers
  • Which expression can be used to find the volume of the cylinder in this composite figure?
    5·2 answers
  • Tina has a pet sitting business. She charges a flat service fee of $30, plus $15 per day for each animal. If one of her customer
    7·2 answers
  • Angie babysits to earn extra spending money. She recorded how much money she earned
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!