1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ValentinkaMS [17]
3 years ago
12

NEED HELP!!! A business owner paid $3000 for the goods sold in one month. His addtional expenses are $1400 per month. If he mark

s up his merchandise 50%, what was his profit for the month.
Mathematics
1 answer:
Andre45 [30]3 years ago
3 0
I think it would be $3100
You might be interested in
What is 0.58 as a fraction
zvonat [6]
0.58
= 58/100
= 29/50
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
4 x 2 -3= equals what.
yaroslaw [1]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

4 x 2 - 3 =

8 - 3 =

5

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Below is a pair of vectors. add them and insert your answer here: ab+bc=(-3-1)+(-4 2)=<br>​
jarptica [38.1K]

Answer:

(-7, 1)

Step-by-step explanation:

Add the x and y values separately which is across from your screen to get the function which is (-7, 1).

8 0
2 years ago
In this lesson, you learned new formulas to find the area of a triangle. How are these formulas different from the commonly know
Yuki888 [10]
Aside from the conventional formula for triangle, A=<span>½bh which is only applicable to problems where the base and height are already given and the triangle is a right triangle having a degree of 90. There are some formulas in getting the area of a triangle:

>Given three sides of the triangle, use Heron's Formula
A= sqrt(s(s-a)(s-b)(s-c))
s= (a+b+c)/2
>Given two sides with an included angle
</span>Area = <span>1/2 </span><span>ab sin (tetha)
</span><span>tethat should be in degrees



</span>
3 0
3 years ago
I need the answer to 1+1 please
ycow [4]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 22 divided by a number s in an algebraic expression
    8·1 answer
  • 6x + 5y = 8xy<br>8x + 3y = 7xy​
    7·2 answers
  • 2gallon container of window cleaner costs $15.04. What is the price per cup?
    15·1 answer
  • Vhat is the solution to the following system?<br> 3x+10y- 12z = 40<br> X-5y = 0<br> X-4z = 0
    13·1 answer
  • Parallelograms ABDC and EFHG are similar. If side AC equals 4 units, side AB equals 16 units, and side EG equals 32 units, what
    6·1 answer
  • The perimeter of a parallelogram EFGH is 48 in. If EF is 5 in les than EH, find the lengths of all four sides
    6·1 answer
  • Please help brainly!
    9·1 answer
  • How would the domain of the function y = 4(12)^x be affected if it were to be changed to y = 4(24)^x?
    6·1 answer
  • The table shows a proportional relationship between the liters of water ,x, and the number of scoops of powered punch mix,y, req
    10·2 answers
  • NEED HELP ASAP PLEASE !!! thank you
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!