1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
densk [106]
4 years ago
13

The yearbook club had a meeting. The meeting had

Mathematics
1 answer:
blondinia [14]4 years ago
5 0
If 30 people is three fifths of the club, then you can divide 30 by 3 to find out how many people make up one fifth of the club. So, 10 people make up one fifth of the club.

30 + 20 (which is two more fifths of the club) = 50 people (the entire club)
You might be interested in
Brenda has money invested in Esti Transport. She owns two par value $1,000 bonds issued by Esti Transport, which currently sells
Debora [2.8K]

Answer:

B is the the answer but I'm not sure

7 0
3 years ago
If ABC is reflected across the y-axis, what are the coordinates of A?
quester [9]

Answer:

The answer is option A

Step-by-step explanation:

Reflection in the y axis is

(x , y) → ( - x , y)

The coordinates of A are ( 2, -5)

When it's reflected in the y axis it becomes

( - 2 , - 5)

Hope this helps you

4 0
3 years ago
-3w-3x-7w+4x-2w<br><br><br> ......
valkas [14]

Answer:

− 1 2 +

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I will give extra points please help
pav-90 [236]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A solution contains 5 grams of a pure drug in 100 milliliters of solution. How many grams of pure
Artyom0805 [142]

Answer:

4.25 grams

Step-by-step explanation:

100 / 5 = 20

85 / 20 = 4.25

4.25 grams of pure drug are in 85 milliliters of a solution.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Jose Is planning an end of the year swimming party for some of his friends he wants to make gift bags for each of them I he has
    9·1 answer
  • If a chicken farm sold 3000 dozen eggs last week how many individuals were sold?
    11·2 answers
  • An athlete runs an equal distance 4 days a week. The other 3 days of the week, she runs a total of 16 miles. Write an equation t
    6·1 answer
  • PLEASE PLEASE PLEASE HELP MEE!!!!!!!!!!!!!!!!
    10·1 answer
  • If you divide a question mark by 7, how many colors can you smell with your tongue true or false?
    12·1 answer
  • Determine the equation of a line parallel to the line y = 3 that contains the point (2,-3).
    7·1 answer
  • If the cost of 10 pencils is $52 1/2 find the cost of 1 pencil
    15·1 answer
  • The circumference of a circle is 12 pi what is the diameter​
    5·1 answer
  • If pound of cheese costs $3.43, what is the cost per pound?<br> PLS HELP
    7·2 answers
  • Find the area of the figure pictured below.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!