1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andreas93 [3]
3 years ago
9

8. Solve the system of equations using substitution.

Mathematics
1 answer:
Elodia [21]3 years ago
8 0

Answer:

D

Step-by-step explanation:

In order to solve this we need to plug in the answer choices and make sure they work for BOTH answers!

Let us start with option A. (6,3)  3 = 4(6) + 6     = 3 = 30 This is automaticly wrong because 3 doesnt equal 30. There is no need to try it on the second equation since the first one was wrong.

Next answer choice, B  (3,6)  6 = 2(3) =   6=6. The second equation works perfect for this. Now we have to make sure that it works for the first one as well. 6 = 4(3) + 6   = 6 = 18 which is wrong.

Next, C.  (1,2)   2 = 2(1) = 2=2 Right now lets check the other equation.

2 = 4(1) + 6 = 2=10. Wrong

Last, D. (-3, -6)    -6 = 2(-3)  = -6 = -6 Right now lets check the other equation.

-6 = 4(-3) + 6 = -6 = -6. CORRECT. Answer choice D works for both equations.

Sorry for the wait of response.

You might be interested in
Which expression has the same value as the one below? <br> 29+(-37)
Dmitry [639]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

29 + (-37) = 29 -37

Leave a like and mark brainliest if this helped

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The formula for converting degrees Fahrenheit (F) to degrees Kelvin (K) is:
drek231 [11]

K = F + 459.67

Subtract K on both sides:

0 = F - K + 459.67

Subtract F on both sides:

-F = -K + 459.67

Divide each term by -1 so that the variables are positive:

F = K - 459.67

5 0
4 years ago
Which is the better deal: $3.15 for 10 apples or $4.10 for 11 apples?
zhenek [66]

Answer:

3.15 for 10 is the better deal

Step-by-step explanation:

This is because $3.15 for 10 apples is worth 32 cents per apple. On the other hand, $4.10 for 11 apples is worth 37 cents per apple. And even though you're getting more apples it is costing you more per apple.

7 0
3 years ago
Rationalize the denominator
lara31 [8.8K]
5/2 x3=0 is the answer 
3 0
3 years ago
X^2+x+3 factor the polynomial
Zarrin [17]

Answer:

x = -1/2 + (i/2)√11 and x = -1/2 - (i/2)√11

Step-by-step explanation:

This polynomial is a quadratic.  Its coefficients are a = 1, b = 1 and c = 3.

Thus, the discriminant b^2-4ac is 1^2 - 4(1)(3), or 1 - 12, or -11.

Because the discriminant is negative, the roots are complex.

The roots are:

      -1 ±√(-11)        -1 ±i√11

x = --------------- = ----------------, so x = -1/2 + (i/2)√11 and x = -1/2 - (i/2)√11

            2                   2

7 0
3 years ago
Other questions:
  • How are equivalent fractions used in renaming when subtracting?
    14·1 answer
  • A handyman is tiling a bathroom l. He needs 34 rows of 18 tiles to cover the floor. How many total tiles does he need to cover t
    11·1 answer
  • Teh slope between two points is calculated by finding the change in y-values and dividing by the change in x-values. for example
    7·1 answer
  • HELP PLEASE 40 POINTS The graph shows the prices of different numbers of bushels of corn at a store in the current year. The tab
    8·2 answers
  • I need help on this problem pleaseee
    11·1 answer
  • What are the first five numbers of pie
    7·1 answer
  • Is 16x^2-56x+49 a perfect square trinomial? How do you know ? If it is, factor the expression. Please show your work
    6·1 answer
  • Square roots of 263 by division method ​
    5·1 answer
  • To what power must you raise the expression <br> 7<br> 1<br> 2<br> to get 7 as the result?
    5·1 answer
  • What is the value of the expression below?<br> 2 [3 (4² + 1) ] - 2³
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!